FC Botoșani pierde în 10 oameni cu liderul campionatului după un final dramatic - VIDEO

FC Botoșani a întâlnit luni seară U Cluj pe Stadionul Municipal într-un meci care a contat pentru etapa a-14-a din Superligă.  Partida s-a terminat cu scorul de 1- 2.

Debut în forță

FC Botoșani a început în forță meciul și a deschis scorul în minutul 4 prin Bodișteanu.

De partea cealaltă, cea mai mare ocazie a Clujului a venit în minutul 11. Iar atacul oaspeților a continuat prin Popescu care a nimerit bara. Liderul actual al campionatului a început mai apoi să pună presiune la poarta lui Anestis.

FC Botoșani a reacționat prin Aldair și nu a permis Clujului să domine în permanență. Au fost însă momente de presiune la poarta grecului, iar înainte de pauză Cristea a restabilit egalitatea.

1 – 1 scorul primei reprize

Val de schimbări și o eliminare

După pauză, Bodișteanu a fost înlocuit cu Pănoiu. Ciobotariu a mai făcut două modificări în minutul 53. Și anume Diez a fost schimbat cu Matricardi, iar Junior cu Petro. Ritmul partidei nu a fost la fel de bun ca în prima repriză. În minutul 67, Fulop a fost înlocuit cu Lopez. Clujenii au avut posesia, au pasat mult, însă după schimbările lui Ciobotariu au ajuns mai greu la poarta lui Anestis. Și Ongenda a fost înlocuit cu Mouaddib.

În minutul 78, Adams a fost eliminat de arbitrul Szabolcs Kovacs pentru un fault. Arbitrul i-a arătat întâi cartonașul galben, însă după analiza VAR, acesta a decis eliminarea jucătorului de la FC Botoșani. Suporterii botoșăneni au protestat vehement și au strigat „Hoții, hoții!”

FC Botoșani a jucat în inferioritate numerică, iar în aceste condiții clujenii au dat lovitura în minutul 87 prin noul intrat  Miranyan.

Au fost 6 minute de prelungiri, timp în care clujenii au lovit bara.

Scor final: 1 – 2.

Liviu Ciobotariu a început meciul cu următorul 11: Anestis, Diez, Sadiku, Miron, Pavlovic Aldair, Junior, Friday, Ongenda, Bodișteanu, Fulop

Înaintea acestei partide, U Cluj era liderul campionatului, iar Botoșaniul ocupa ultima poziție în clasamentul Superligii.