FC Botoșani pierde frumos la U Craiova după un meci de luptă cu cinci goluri – VIDEO

Meci frumos jucat pe stadionul municipal din Craiova între FC Botoșani în calitate de oaspete și FC U Craiova 1948 din postura de gazdă.

Partida a fost una animată încă din primul sfert de oră, iar iubitorii de fotbal au putut vedea cinci goluri marcate de jucătorii de la ambele echipe.

Scorul a fost deschis din minutul 16 când Bălan a trimis în poarta botoșănenilor, după o centrare venită de la Van Durmen.

FC Botoșani egalează după două minute și reduce avantajul echipei antrenată de Nicolo Napoli. Mihai Roman II a restabilit egalitatea.

1 – 1

Dawa gafează în minutul 22 și permite marcarea celui de-al treilea gol, prin Bauza care a împins balonul cu capul în poarta lui Pap.

Replica botoșăneană vine spre finalul primei reprize, în minutul 41 când același Mihai Roman face dubla.

2 – 2

Nicolo Napoli mută în primul 11 iar nou introdusul Compagno primește mingea în careu și înscrie din întoarcere.

3 – 2

FC U Craiova 1948 preia avantajul însă Marius Croitoru face o dublă schimbare pentru a obține măcar un punct din această deplasare. Astfel Țigănașu și Papa au fost înlocuiți cu Fili și Mihai Roman I.

FC Botoșani nu reușește să egaleze a treia oară și astfel pierde la scorul final de 3 - 2.

Iată echipele:

FC U Craiova 1948: Popa - Negru, Kovacic, Diallo, Bușu – Vl. Achim, Asamoah – Sidibe, Bauza, Van Durmen – Cl. Bălan

FC Botoșani: Pap – Braun, Haruț, Dawa, Țigănașu – Dican, Edjouma, E. Papa – Tîrcoveanu, M. Roman II, Jaja Silva