FC Botoșani pierde dramatic cu Oțelul în primul meci din noul sezon - VIDEO

Roș-alb-albaștrii au început noul sezon din Superligă cu Oțelul Galați luni, de la ora 18:30. Partida desfășurată pe Stadionul Municipal s-a terminat cu scorul de 2 - 3.

Primul meci din noul sezon

Oțelul Galați a marcat rapid, în minutul 7, prin Alex Pop, după un contraatac. De partea cealaltă, FC Botoșani a fost aproape să înscrie prin Adams Friday.

Același Adams Friday a adus egalarea în minutul 33. În ciuda vremii caniculare, a fost o repriză spectaculoasă între două echipe cu poftă de joc.

În minutul 47, Adams Friday a părăsit terenul de joc, fiind înlocuit cu Chapi Romano, iar David a fost schimbat cu Mitrov.  Mailat a adus bucuria în tabăra botoșănenilor și a înscris în minutul 56.

2 – 1

Minute de coșmar

Au urmat apoi momente dramatice pentru FC Botoșani. Jucătorii lui Dorinel Munteanu au egalat prin Zivulic, în minutul 65. Iar două minute mai târziu același fotbalist a marcat din nou și a adus Oțelul în avantaj.

În minutul 84, Bogdan Andone a fost  eliminat după ce a protestat vehement întrucât arbitrul debutant Cristian Moldoveanu nu a acordat o lovitură liberă pentru FC Botoșani. Suporterii botoșăneni au strigat la unison „Hoții, hoții!”.

În primul minut din prelungiri, FC Botoșani a cerut penalty pentru un fault în careu asupra lui Lopez, însă în urma verificării VAR nu a fost acordat.

Au fost însă momente extrem de tensionate în cele 8 minute suplimentare, dar tabela a rămas neschimbată.

Scor final: 2 - 3

37 de grade

au fost la ora meciului dintre Botoșani și Oțelul Galați.

Bogdan Andone a început meciul cu următorul 11: Pap, Țigănașu, Celea, Miron, Petro, David, Aldair, Friday, Mouaddib, Mailat, Chică Roșă