FC Botoşani – Petrolul Ploieşti  LIVE TEXT 1 – 2 - FINAL Petrolul câştigă pe Municipal

FC Botoşani primeşte vizita echipei Petrolul Ploieşti într-una din cele mai dificile partide din acest tur de campionat în cadrul etapei cu numărul XII din Liga 1. Dată fiind miza acestui meci publicul botoşănean pare să ignore importanţa unui rezultat favorabil pentru echipa noastră.
În tribune, cu un sfert de oră înaintea începerii partidei se află doar câteva sute de spectatori în timp ce peluzele sunt absolut goale. Iată echipele de start:
FC Botoşani: Curileac – Patache, Poverlovici, Dinu, Acsinte – Fulop, Vaşvari, Croitoru, Ghinga – Hadnagy şi Cârjan. Rezerve: Perianu, Tincu, Taban, Maghici, Vraciu, Matei şi Codoban
Petrolul Ploieşti – Peterson – Alcenat, Hoban, Geraldo, Guilherme –Boudjemaa, Romario, Lucas, Teixeira – Priso şi Camara
Rezerve: Bornescu, Fernandes, Benga, Achim, Moraru, Dore
Arbitrează meciul la centru Istvan Kovacs care este cotat ca fiind unul dintre cei mai bine contaţi arbitri din liga naţională. El este ajutat la cele două margini de Vasile Marinescu şi Iulian Radu. Rezervă Cristina Bujor. Observatori sunt Corneliu Fecioru şi Marian Albu
De la meciul cu Steaua Bucureşti oficialii de la FC Botoşani au renunţat la majorete şi mascota Cocoşel Botoşel care nu-şi mai fac apariţia pe arena sportivă.
Sunt prezenţi în aceste momente pe Stadionul Municipal în jur de 2.000 de spectatori care aşteaptă startul partidei dintre FC Botoşani - Petrolul Ploieşti.
Echipele de start intră în aceste momente pe teren. Puţinii suporteri ai Petrolului au început să cânte la apariţia favoriţilor însă au primit în schimb huiduieli din partea botoşănenilor
Min 1: FC Botoşani are lovitura de începere. Fluier de start al primei reprize
Min 2: Ambele galerii fac spectacol, oaspeţii cântă continuu şi bat din tobe. De cealaltă parte Dark Hooligans flutură steaguri alb roşii şi de asemenea cântă
Petrolul Ploieşti conduce acest început de meci
Min 4: Jucătorii de la FC Botoşani încă nu au reuşit să iasă din propria jumătate de teren
Corner pentru Petrolul, execută Boudjemaa fără rezultat
Min 8: Nici o ocazie înregistrată în primele minute de joc
Min 10: Corner pentru FC Botoşani făcut de Geraldo fără finalitate pentru roş-alb-albaştri
Min 15: După 15 minute de joc, meciul este unul anost
Min 16: Gol Petrolul Ploieşti, Teixeira de la 12 metri prin întoarcere după o execuţie slabă îl învinge pe Vasile Curileac cu toată opoziţia lui Poverlovici
Rezultatul ruşinos înregistrat la Pandurii pare să-i fi afectat pe elevii lui Cristi Popovici care fac astăzi un meci destul de slab
Min 21: Corner pentru Petrolul, execută Lucas, Ghinga se află pe fază şi respinge balonul
Min 22: Camara de la 18 metri din vole a şutat peste poarta botoşănenilor
La jumătatea primei reprize echipa botoşăneană a trecut doar de trei ori de jumătatea terenului
Min 23: Lovitură de colţ pentru Botoşani scoasă de Acsinte, execută Croitoru
Portarul prinde fără probleme
Min 25: Alcenat şut frumos de la 20 de metri cu puţin peste poarta lui Vasile Curileac
Min 27: După o greşeală a lui Poverlovici, Teixeira rămâne singur la 10 metri de poartă, lovind mingea puţin pe lângă bară
Min 30: Lucas îl loveşte din spate pe Ghinga, primeşte cartonaş galben
Min 35: Boudjemaa şut din 20 de metri peste poarta echipei gazdă
Min 36: Alcenat centrare în careul botoşănenilor, Camara reia din 10 metri şi îl faultează în săritură pe Poverlovici. Mingea se duce pe lângă bară
Min 37: Primul şut spre poarta petroliştilor, Acsinte de la 16 metri nu nimereşte buturile echipei adverse

Min 40: Lovitură liberă din apropierea centrului terenului, execută slab Marius Croitoru
Mijlocaşul botoşănean, cel care s-a plâns de lipsa de aprecieri din partea publicului botoşănean prinde o zi slabă după penalty-ul făcut cu Pandurii Tg. Jiu
Min 44: Fulop a fost surprins în poziţie de offside spre dezamăgireaa publicului. Arbitrul central fluieră finalul primei reprize
La pauză FC Botoşani este condusă pe teren propriu cu scorul de 0 - 1 de Petrolul Ploieşti
Min 46: A început repriza a doua
La pauză nu au fost operate schimbări de nici unul dintre antrenori
Min 48: Vaşvari este faultat la mijlocul terenului, arbitrul acordă lovitură liberă. Fără finalitate, botoşănenii nu ajung la poarta lui Peterson
Min 50: Cristi Popovici se agită la marginea terenului şi ţipă la jucătorii din teren
Min 51: Hadnagy după o acţiune personală centrează din careul de 16 metri, Cârjan ratează intercepţia cu capul
Min 52: Camara şutează de la 20 de metri pe lângă buturile porţii lui Curileac
Min 54: Teixeira din trei metri bagă din nou balonul în poartă, golul este anulat pe motiv de poziţie neregulamentară
Min 56: Schimbare FC Botoşani,  intră Codoban iese Ghinga
Min 58: Schimbare la Petrolul iese Priso intră Fernandez
Cartonaş galben Andrei Poverlovici
Min 60: Fulop trage din 12 metri spre poartă, Peterson scoate mingea după un plonjon. Se produce o ambuscadă în careul oaspeţilor, Croitoru simulează un fault, arbitrul lasă jocul să curgă
Min 63: Meci animat în repriza a doua, jucătorii de la ambele echipa încearcă să-şi creeze culoare spre porţii
Min 65: Camara primeşte galben pentru simulare
Min 66: Hadnagy din careul de 16 metri trage în braţele portarului
Min 67: Schimbare la Petrolul iese Boudjemaa şi intră Moraru
Lovitură liberă Petrolul, execută Camara direct în braţele lui Curileac
Min 68: Corner Botoşani, execută Croitoru. Centrare în careul mic, Hadnagy înscrie din opt metri. El a împins mingea în poartă prin alunecare. De fericire publicul a scandat în picioare Botoşani, Botoşani minute în şir

Min 72: Iese Lucas intră Dore
Min 75: Poverlovici este căzut pe gazon după o ciocnire cu Santos şi primeşte ajutor de la medici
Min 77: Iese Cârjan, intră Matei
Min 78: Fulop, acţiune proprie în faţa porţii lui Peterson, Santos trimite în corner. Execută Croitoru, Ciprian Dinu a reluat cu capul peste poartă
Min 82: Intră Tincu iese Hadnagy. Cristi Popovici scoate un atacant şi introduce un mijlocaş defensiv pentru a întări apărarea
Min 84: Cartonaş galben Croitoru
Min 85: Corner Petrolul, execută Fernandez. Gol Petrolul Ploieşti, lovitură de cap Dore

Min 88: Linişte pe Stadionul Municipal, publicul a amuţit
Min 90: Partida va fi prelungită cu patru minute
Min 90+1: Fault în atac Croitoru asupra lui Hoban
Min 90+4 Final de meci, FC Botoşani pierde trei puncte în faţa echipei Petrolul Ploieşti.