FC Botoșani pe Ilie Oană, Petrolul învinge cu  2 - 1, Dimitrov reduce din diferență - FINAL

În aceste momente începe partida dintre Petrolul Ploiești și FC Botoșani pe Stadionul Ilie Oană. Partida este una importantă prin prisma punctelor de care au nevoie ambele formații care au avut un start nu tocmai favorabil.

Ambele echipe îi au căpitani pe portari, Plamen Iliev la FC Botoșani, Pecanha de la Petrolul Ploiești. Gruparea gazdă a fost sancționată cu șase puncte pentru neîndeplinirea unor criterii de licențiere în timp ce, Botoșani are o singură victorie în acest start de sezon competițional.
Iată echipele
FC  Botoșani: Iliev - Patache, Plămadă, Cucu,  Acsinte - Vaşvari, Costin, Cabrera - Brata, Hadnagy, Dimitrov
Petrolul Ploiești: Pecanha - Peteleu, Benga, Faug-Porret, Rippert - Ropotan, Bucşa - Farina, Zoubir, Varga - Rusu

În teren, cu echipamentul gazdelor, se află și Jeremy Porret, fundașul care în returul precedentului campionat a trecut și pe la FC Botoșani.

Fază controversată în ultimul minut de joc al primei reprize, Plămadă are o intrare la minge în careu iar un jucător de la gazde cade secerat. Banca tehnică a celor de la Petrolul au cerut penalty, însă Marius Avram a pus capăt reprizei.

UPDATE: În minutul 55 Vlad Rusu, aflat în fața porții lui Iliev primește o pasă de pe partea stângă și șutează din trei metri direct în poartă. Petrolul Ploiești - FC Botoșani 1 - 0

Min 64: Dacian Varga majorează avantajul gazdelor, după ce bagă mingea în poartă și face 2 - 0 la un atac la poarta lui Iliev în fața căreia a ajuns după ce a trecut ușor de fundașii de la FC Botoșani

Min 80: Dimitrov înscrie gol. Batin, pasă spre centru, mingea trece prin fața lui Dan Roman, ajunge la Dimitrov care bine poziționat o bagă în poartă.

FINAL de meci. Petrolul Ploiești - FC Botoșani 2 - 1

[[readotherarticle:botosaneanul.ro:44460:FC Botoșani înfruntă Petrolul, Leo: Aceştia suntem şi mergem înainte ]]