FC Botosani - Otelul Galați LIVE TEXT 1 - 1

În aceste momente a început meciul din etapa 21 a Ligii I, care îi găsește ca oaspeți pe Stadionul Municipal Botoșani, pe elevii lui Florin Marin, echipa Oțelul Galați, aflată pe penultimul loc în prima ligă, cu 13 puncte.

Jocul împotriva gălățenilor îl va avea drept căpitan pe fundașul Andrei Patache, în locul lui Florin Acsinte, care a fost suspendat timp de două etape pentru gafa din meciul cu Astra Giurgiu.Noutatea pentru echipa botoșăneană este fundașul dreapta Faug Jeremy, francezul venit de la ȚSK Sofia.Iată echipele: Curileac – Patache, Ngadeu, Tincu, Jeremy - Danci, Vașvari, Roșu - Mărtinuș, Roussel, Batin. Hotoboc – Solomou, Miron, Cucu, Murgoci, Tavares – Dică, Iorga – Cernat, Hamroun, Yulu: A început meciul, lovitura de start revine oaspeților: Primul șut pe poartă vine de la gălățeni: Lovitură liberă pentru FC Botoșani, Quenten vede galben, dar bate lovitura, Tincu însă șutează mult peste poartă Fault fără minge, Quenten accidentat, Cosmin Dică primește galben: Șut spre poartă al echipei botoșănene, Patache aplaudat, jocul curge într-un ritm alert: Șut spre poarta lui Curileac, Hamroun trimite prea sus: Permutări în atac, Martinus a trecut pe stânga, Roussel pe dreapta, Batin joacă în centru: Martinus centrează, mingea trece pe lângă poartă, ocaziile curg la poarta lui Hotoboc, jocul se mută în jumătatea echipei gălățene: Oțelul replica pe contraatac, Iorga șutează mult peste poarta apărată de Curileac: Martinus faultat de Hamroun, devine cel mai accidentat jucător din meciul de astăzi: Patache forțează aproape de poarta gălățenilor, dar șutul îi este barat, scoate corner. Martinus bate lovitura, dar este scoasă de portarul Hotoboc: Jucătorul gălățean Lucian Murgoci primește cartonaș galben pentru un fault care îl lasă pe Vașvari la pământ Martinus centrează impecabil de pe partea stângă, dar minge trece prin fața porții apărate de gălățeni: Patache se luptă pentru minge, îi pasează lui Danci care centrează pe poartă, dar mingea este scoasă: Tușierul ridică fanionul la o fază începută de Patache, spectatorii se revoltă : Gălățenii revin în forță și atacă poarta lui Curileac, jucătorii lui Marin speculează lipsa lui Acsinte de pe partea stânga, majoritatea atacurilor vin pe locul apărat acum de Jeremy: Jucătorul cu nr. 11 de la Oțelul, Jogurtha Hamroun, primește cartonaș galben : Lovitură liberă pentru echipa gălățeană, șut spre poarta lui Curileac, care prinde mingea fără emoții: Aproape de finalul reprizei gălățenii se apropie periculos de poarta botoșănenilor, Yulu scapă singur cu portarul Curileac, dar este offside Prima repriza se prelungește cu 1 minut: Final de repriză, băieții lui Leo aplaudați la intrarea în vestiare: Începe a două repriză, Leo Grozavu vine cu primele schimbări după pauză: intră Marius Croitoru în locul lui Cristian Danci și Attila Hadnagy în locul lui Paul BatinGălățenii au primul șut pe poartă, Curileac apără GOOOOL FC Botoșani, Croitoru, proaspăt băgat în teren, marchează primul gol cu capul din Liga 1 în poarta OțeluluiMartinus Quenten ratează o ocazie la câteva secunde după ce Croitoru s-a apropiat de tribună ca să aplaude împreună cu fanii Roussel forțează pe partea dreaptă, dar este înconjurat de fundașii gălățeni și pierde mingea: Pericol în jumătatea echipei lui Leo, Cernat scoate un corner, dar mingea trece pe lângă poarta lui Curileac: Schimbare pentru Oțelul Galați, iese de pe teren vârful Matondo Yulu și intră Alexandru Tudorie: Oțelul Galați egalează după o bâlbă în teren a fundașilor botoșăneni, Curlieac scoate o lovitură, dar Hamroun simte golul din apărare și marchează pentru 1-1 : Echipa lui Leo foarte aproape de gol, lovitură liberă pentru botoșăneni, Croitoru bate aproape de 11 metri, Martinus prinde mingea și centrează pentru Jeremy, înlocuitorul lui Acsinte, care ratează: Jocul curge alert, băieții lui Leo se luptă cu cei ai lui Florin Marin pentru fiecare mingeSuporterii sunt dezamăgiți, încep să întrevadă „B-ul” pentru echipa fanion: Vasile Curileac scoate o minge fără emoții, și este aplaudat cu sete de suporteri: Faug Jeremy vede cartonaș galben, Leo Grozavu face ultima schimbare și îl introduce în teren pe Armand Svichi în locul lui Martinus QuentenCâteva secunde după ce simte iarba, Svichi are primul șut pe poarta lui Hotoboc, care trece totuși deasupra: Marius Croitoru, autorul primului gol din partida de astăzi, primește cartonaș galben pentru simulare: Jocul s-a mutat în jumătatea de teren a botoșănenilor, gălățenii se apropie periculos de poartăTudorie se pregătește să șuteze incredibil de aproape de poarta lui Curileac, dar Tincu respinge șutul: Attila Hadnagy primește cartonaș galbenOamenii încep să părăsească stadionul, se cere demisia lui Leo Grozavu: Hamroun, autorul golului egalizator este eliminat de pe teren după ce îl lovește cu piciorul pe Neluț Roșu: Se anunță 4 minute de prelungire, ultima schimbare pentru Oțelul Galați, iese Florin Cernat și intră Iulian Popa: Fluier de final!Meciul se termină la egalitate, 1-1, Oțelul Galați pleacă cu 1 punct de la Botoșani