FC Botoșani obține un punct cu FCSB după un meci EROIC

FC Botoșani a terminat la egalitate, 2-2 cu FCSB, într-un meci disputat duminică seară la Voluntari și care a contat pentru etapa a VII - a din Liga 1.

Echipa lui Nicolae Dică a fost cea care a deschis scorul rapid, Dennis Man reușind să marcheze în minutul 4.

De cealaltă parte, FC Botoșani a creat pericol la poarta tânărului Andrei Vlad prin șuturile lui Aristidis Soiledis și Jonathan Rodríguez. Însă jucătorii FC-ului nu nimeresc poarta și scorul rămâne același pe Stadionul Anghel Iordănescu din Voluntari.

În minutul 21 arbitrul Horatiu Fesnic acordă penalty pentru FCSB după ce Pițian l-a faultat în careu pe Coman. Atacantul francez Gnohere transformă fără probleme și roș-albaștrii își dublează astfel avantajul.

Imediat după moldovenii au luat cu asalt poarta lui Vlad. Iar în minutul  43 Enriko Papa înscrie cu capul în urma unei lovituri libere și reduce din diferență.

Botoșaniul a început în forță cea de a doua repriză prin șutul lui Golofca, dar care nu a nimerit poarta. De altfel, Botoșaniul a avut posesia în repriza secundă și a semănat pericol prin șuturile lui Patache, Enriko Papa și Burcă.

Băieții lui Costache Enache au reușit să egaleze în minutul 74 prin golul lui Mihai Roman. FCSB-ul presează pe final de meci, însă scorul rămâne neschimbat.

Este al cincilea meci la rând fără victorie pentru FC Botoșani.

Echipele de start:

FC Botoșani: Ed. Pap - Patache, Pițian, Burcă, Soiledis - Oaidă, Rodriguez - Golofca, Papa, Chitoșcă - M. Roman II

FCSB: Vlad - Jakolis, Planic, Nedelcu, Morais - Pintilii, Zlatinski - D. Man, Rusescu, Coman - Gnohere