FC Botoşani învinsă în minutul 93

FC Botoşani a pierdut dramatic partida de la Giurgiu. Dunărea a învins cu 2 -1 după un meci în care a beneficiat de un penalty pe care l-a ratat în minutul 85, în care oaspeţii au terminat în 10, cu un mijlocaş pe post de portar, iar golul victoriei a fost marcat în minutul 93. Gazdele au deschis scorul în minutul 12 prin Tigoianu, care a reluat în plasă o centrare a ex-botoşăneanului Ivaşcă, roş-alb-albaştrii au egalat prin Ghiceanu în minutul 72, pentru ca în ultimele secvenţe Iordache să marcheze cu un lob, peste Şuleap, portarul de conjunctură al botoşănenilor.

Meciul a avut şi un eveniment mai puţin fericit. În minutul 52 juniorul botoşănean Nicolae, care a evoluat în locul suspendatoului Bordeianu, l-a faultat violent pe Ţigoianu, autorul primul gol al gazdelor. Acesta a fost dus cu salvarea la spital, însă mijlocaşul roş-alb-albastru s-a ales doar cu un cartonaş galben. În plus, băieţii lui Cristi Popovici au terminat meciul în 10 oameni, după ce Prisacă a fost eliminat în minutul 85. El a primit un prim galben pentru un fault în careu, arbitrul a dictat penalty, goalkeeperul s-a enervat şi a izbit mingea de teren şi a fost eliminat. În poartă a intrat fostul divizionar A Marius Şuleap care a redebutat astfel pentru o echipă botoşăneană.

În urma înfrîngerii de sîmbătă FC Botoşani a coborît pe locul 11, la 7 puncte de primul loc retrogradabil.