FC Botoșani învinsă în deplasare de fosta echipă antrenată de Ciobotariu într-un meci plin de ocazii - VIDEO

Sepsi Sfântu Gheorghe a primit vizita celor de la FC Botoșani vineri, 13 septembrie 2024 de la ora 18:00 într-un meci din cadrul etapei a IX-A din SuperLiga României.

Prima repriză

Înainte ca partida să înceapă, jucătorii ambelor echipe au ținut un moment de reculegere pentru unul dintre suporterii echipei Sepsi OSK.

Prima repriză a început cu o ocazie pentru FC Botoșani prin Chică-Roșă care a șutat de la marginea careului, dar Niczuly din echipa adversă a respins.

Primul cartonaș galben i-a fost acordat lui Francisco Junior.

În minutul 10, însă, Gabriel Debeljuh a marcat în poarta lui Kukic, lucru care a schimbat scorul în 1-0 pentru Sepsi OSK.

O altă ocazie pentru Botoșani a fost prin Andrei Miron care a șutat slab de la cinci metri.

A doua repriză

Cea de-a doua repriză a meciului a început cu schimbări la echipa gazdă: Dimitri Oberlin  este schimbat cu Marius Coman, iar Neskovic a intrat în locul lui Kallaku.

Două schimbări vin și de partea echipei FC Botoșani: Bodișteanu a fost înlocuit de Ogenda, iar Kaprof de Lopez.

În minutul 60, Oberlin a fost faultat în careu, iar centralul a dictat penalty după analiza VAR.

Sepsi schimbă scorul din nou

După trei minute, Alimi a marcat pentru Sepsi OSK, transformând scorul în 2-0 pentru gazde.

După gol, David Gabriel a fost înlocuit de Ștefan Pănoiu.

În minutul 78, o ocazie de gol a venit din partea lui Eduard Florescu, care a șutat de la distanță, însă portarul Niczuly a respins.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 3-0.

Oberlin a profitat de centrarea lui Andres Dumitrescu și a trimis mingea în poarta lui Kukic.

Echipele de start FC Botoșani – Sepsi OSK 3-0