FC Botoșani învinsă dramatic acasă după prelungiri de coșmar - VIDEO

Petrolul Ploiești a reușit să o învingă pe Botoșani, scor 2-0, în cadrul etapei a opta din SuperLiga României.

Un meci plin de ocazii

Duminică, 1 septembrie, de la ora 16:30 pe Stadionul Municipal din Botoșani a avut loc partida contra FC Petrolul care a contat pentru etapa a opta din SuperLigă.

Botoșănenii au jucat doar două meciuri acasă sezonul acesta, cu UTA, scor 1-0,  și cu Oțelul, scor 2-3. De partea cealaltă, ploieștenii au marcat în deplasare doar în întâlnirea cu Unirea Slobozia, scor 1-2 și cu Dinamo, scor 4-1.

Meciul a început cu două ocazii de partea FC Botoșani prin Bodișteanu care a șutat de la marginea careului și Kaprof care a trimis milimetric mingea pe lângă poartă.

Primul cartonaș galben a apărut pentru Petrolul, Dumitriu fiind avertizat.

Ocaziile au fost și de partea echipei invitate prin Alexandru Tudorie care a marcat, dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

De asemenea, în minutul 45+2 Ricardinho a șutat, dar a lovit bara.

A doua repriză

A doua repriză a început cu schimbări: Enzo Lopez a fost înlocuit cu de Chică-Roșă și Sadiku a intrat în locul lui Alin Șeroni.

Al doilea cartonaș galben din cadrul meciului a fost pentru FC Botoșani de data asta, Florescu fiind avertizat.

O altă ocazie de gol a venit din partea lui Miron care a trimis mingea trimite peste poarta lui Zima.

O nouă încercare a venit și din partea lui Chică-Roșă care a marcat, dar arbitrul a anulat golul pe motiv de offside.

În minutul 78, Eduard Florescu a șutat din marginea careului, dar mingea a trecut pe lângă poarta lui Zima.

În minutul 87, Mario Bratu a trimis periculos din lovitură liber, dar Kukic a respins în corner.

În minutul 90+4, Mihnea Rădulescu a șutat din interiorul careului și a marcat în poarta FC Botoșani.

Sfârșitul meciului a fost marcat prin Gicu Grozav care face ca partida să aibă scorul final de 2-0 pentru oaspeți.

Echipa de start FC Botoșani

Luka Kukic (Portar), Adams Friday, Patricio Matricardi, Alin Șeroni, Andrei Miron, Alexandru Țigănașu, Aldair Ferreira, Eduard Florescu, Juan Kaprof, Ștefan Bodișteanu, Enzo Lopez.

(Foto: Primasport.ro)