FC Botoșani învinge dramatic Hermannstadt în prelungiri și câștigă după șase meciuri – VIDEO

După șase meciuri fără victorie, FC Botoșani a spart în sfârșit ghinionul în Liga 1 și sâmbătă seară a reușit să învingă nou promovata FC Hermannstadt cu 1 – 0.

Moldovenii au ratat din toate pozițiile, inclusiv o lovitură de la 11 metri prin Rodriguez, care în minutul 67 a trimis de la punctul cu var pentru a V – a oară în acest sezon și pentru prima oară a ratat. Sau, mai bine spus, Căbuz a apărat.

Chinul s-a terminat abia în minutul 93, când Fabbrini a marcat din colțul careului, după ce a întors doi sibieni, iar mingea a fost deviată.

Liviu Ciobotariu a mizat pe:

Fraisl – Patache, Miron, Burcă, Soiledis (53 Holzmann) – Rodriguez, Ongenda, Papa – Golofca (59 Roman), Fulop (77 Oaidă), Fabbrini.

Antrenorul gazdelor a refuzat să îi scoată din primul 11 pe Burcă și Soiledis, așa cum i s-a cerut de către acționari și, în plus, Ongenda a jucat deseori tot în bandă și nu în centru cum i s-a solicitat, tehnicianul lăsând impresia că vrea să moară pe mâna sa.

1.200

de spectatori au asistat la partidă.

În urma acestei victorii FC Botoșani ajunge la 22 de puncte, urcă momentan pe locul 4 din play-out și se distanțează la cinci puncte de primul loc care poate aduce retrogradarea.