FC Botoșani ÎNVINGE Dinamo după un meci interzis cardiacilor, cu penalti ratat, capete sparte și cartonașe roșii – VIDEO

Partida dintre FC Botoșani și Dinamo a fost trăită intens de cei aproximativ 6.000 de suporteri prezenți pe Stadionul Municipal.  Meciul s-a terminat cu 2 – 1, o victorie uriașă pentru roș-alb-albaștri.

După această victorie, FC Botoșani se află pe loc de baraj, iar Dinamo în poziție direct retrogradabilă.

intrare a lui Lopez. Bucuria nu a durat prea mult pentru că zece minute mai târziu, Dinamo primește un penalti după un contact între Țigănașu și Patriche.

Partida este întreruptă pentru a se consulta VAR-ul. Decizia arbitrului central este menținută, iar lovitura de pedeapsă este executată de Hakim Abdallah care trimite pe lângă poarta lui Ducan.

Este momentul în care tensiunea este aproape insuportabilă, Bogdan Andone este trimis în tribune din cauza unui out.

Dinamo mai înscrie un gol în minutul 34, însă golul este anulat pe motiv de offside.

Prima repriză este prelungită cu opt minute.

Intervalul este dublat însă pentru că în minutele de prelungiri, Dinamo egalează. Astrit Selmani înscrie pentru 1 – 1 și din nou este nevoie de analiza VAR pentru un eventual offside, însă în cele din urmă reușita este validată de arbitrajul video.

A urmat intrarea dură a lui Abdallah asupra lui Benzar, jucătorul botoșănean fiind transportat la spital cu capul spart, iar dinamovistul eliminat cu cartonaș roșu pentru intrarea dură.

Jucătorii au intrat la vestiare după 45+15 minute de joc, la scorul de 1 – 1.

În repriza a doua Mitrov a intrat în locul lui Benzar.

FC Botoșani își trece în cont cele mai multe ocazii de gol în partea secundă și reușește să fructifice în minutele de prelungiri în care nou intratul Sebastian Mailat înscrie golul victoriei.

Meciul se termină într-o explozie de bucurie.

Iată echipele:

FC Botoșani: Ducan – Benzar, Sadiku, Miron, Țigănașu – G. David, Dican, Ferreira – E. Florescu, Enzo Lopez, Ofosu

Dinamo: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Milanov, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Selmani, Abdallah