FC Botoşani îngenuncheată la propriu la Tulcea: 3 penalty-uri, 3 eliminări

FC Botoşani a suferit cea mai usturătoare înfrângere din acest retur de campionat, 2 - 6 în meciul disputat în deplasare cu formaţia Delta Tulcea, un meci nebun în care au fost înscrise nu mai puţin de opt goluri, dintre care trei în urma unor lovituri de pedeapsă. Partida a avut și trei jucători eliminaţi de pe teren de arbitrul central.
După cele peste 90 de minute de joc, elevii lui Costel Orac se întorc acasă învinşi şi cu un bagaj de nu mai puţin de şase goluri încasate. Pentru această partidă, tehnicianul de la FC Botoşani i-a trimis în teren pe : A. Bordeanu – Patache, Dinu, Atudorei, V. Bordeanu - Bălan, Vaşvari, Rudac, Todoran, Vintilă - Matei.
Scorul a fost deschis de gazde în minutul 19 prin Henry care a înscris în poarta goală pentru ca trei minute mai târziu FC Botoşani să rămână în 10 oameni după ce Bălan a primit un cartonaş roşu pentru un fault dur. Tulcenii îşi majorează scorul în minutul 41 prin Cîju, însă cu puţin înainte de fluierul de final al primei părţi, Matei este faultat de portarul Olteanu în careu, care este şi eliminat de pe teren. Matei transformă lovitura de pedeapsă şi scorul devine 2-1.
Partea a doua a întâlnirii a fost una incendiară, FC Botoşani revenind în joc şi obţinând egalitatea prin acelaşi Matei, care marchează din nou după un henţ în careu al gazdelor. Bucuria botoşănenilor s-a dovedit a fi „liniştea dinaintea furtunii”. În minutul 56, respectiv minutul 62, D. Florea face o dublă şi schimbă scorul de pe tabela de marcaj la 4-2, iar botoşănenii rămân în teren şi fără Gabriel Vaşvari, eliminat din cauza unui fault asupra lui Cîju. Minutul 68 aduce un nou gol pentru Delta Tulcea prin Henry care a marcat pentru 5-2, pentru ca în minutele de prelungiri ale meciului gazdele să pună piatra de mormânt cu un ultim gol marcat de Bogdan Oprea. Scorul final al partidei a fost 6-2 pentru Delta Tulcea, iar botoşănenii se întorc acasă cu visele de promovare zdruncinate.