FC Botoşani înfrângere nemeritată în trei minute la Săgeata Năvodari

FC Botoşani a pierdut nemeritat meciul disputat în deplasare cu formaţia Săgeata Năvodari, scăpând din mână cele trei puncte puse în joc într-un interval de doar trei minute. Partida a fost una în care clar FC Botoşani şi-a dominat adversara, a evoluat în inferioritate numerică şi a fost căzută psihic în urma unui penalty acordat foarte uşor de central în minutul 7 al meciului.
Rezultat neaşteptat în sudul ţării în meciul Săgeata Năvodari – FC Botoşani scor final 2- 1. Elevii lui Cristi Popovici şi-au ratat ocazia de a urca pe podiumul clasamentului din liga secundă de fotbal după un nemeritat rezultat obţinut la Constanţa, într-un meci în care gazdele au făcut un joc modest însă au reuşit pe final să înscrie pentru a-şi atribui cele trei puncte puse în joc.
Minutul 7 a fost decisiv în meciul de la Constanţa când fundaşul botoşănenilor, Ursu l-a faultat în careu pe Jianu fiind eliminat, centralul a arătat punctul cu var însă Stamatin a reuşit să apere lovitura de pedeapsă. Todoran este sacrificat de pe linia de mijloc pentru a fi introdus Atudorei pe cea de apărare. Botoşănenii, deşi cu un om mai puţin în teren deschid scorul în minutul 13 prin Mbella care înscrie din interiorul careului advers. Jocul a decurs în continuare cu o serie de ocazii clare pentru FC Botoşani şi un joc slab al gazdelor până în minutul 90 al întâlnirii. Gazdele au egalat prin Diaby care a trimis cu capul în transversală şi de acolo mingea cade după linie. Africanul a fost mai rapid decât Stamatin la centrarea lui Oprea. Două minute mai târziu în urma unei lovituri libere mingea se plimbă prin careu, ajunge la Muşuroia, care şutează lângă bară din 6-7 metri şi astfel aduce victoria colegilor săi pentru scorul final de 2-1. FC Botoşani a pierdut astfel cele trei puncte puse în joc în tot atâtea minute care au fost cele fatale pentru gruparea locală de fotbal care revine acasă învinsă.
FC Botoşani: Stamatin - Patache, C. Dinu (cpt.), Ursu (Atudorei min.7), Gherman – Mbella (Chiriac min. 63), Vaşvari, M. Croitoru, V. Bordeanu - Todoran, Cârjan (Vraciu min. 83).