FC Botoşani înfrângere în ploaie la Târgovişte

FC Botoşani a încheiat duminică, 14 octombrie 2012 seria celor cinci victorii consecutive, patru în campionat şi una în Cupa României, în meciul disputat în deplasare cu Chindia Târgovişte. Roş-alb-albaştrii lui Cristi Popovici au încasat două goluri şi se întorc acasă învinşi de echipa care se află pe penultimul loc în clasamentul ligii secunde de fotbal. Şi vremea le-a fost nefavorabilă jucătorilor, pe stadion abătându-se o ploaie torenţială care a îngreunat jocul celor două echipe.
FC Botoşani a început cu Curileac – Patache, Dinu, Poverlovici, Bordeanu– Chiriac, Vaşvari, Croitoru, Păcurar – Cârjan şi Vraciu. Scorul de pe tabela de marcaj a fost schimbat în minutele de prelungiri ale primei reprize când după o bâlbâială în careul oaspeţilor, Maradona Chiriac îi dă peste picioare lui Verdeş şi arbitrul central dictează lovitură de pedeapsă şi galben pentru botoşănean. Şerban execută sigur de la punctul cu var, în vinclul porţii, pe partea opusă săriturii portarului şi înscrie pentru 1-0. În minutul 71 acelaşi Şerban centrează din corner şi Verdeş înscrie cu capul lângă bară, de la colţul scurt. La fel ca la primul gol, jucătorii Chindiei au afişat un tricou pe care scrie "La mulţi ani, Gică Popescu". Chindia Târgovişte câştigă astfel cele trei puncte puse în joc şi îşi atribuie în faţa echipei FC Botoşani prima victorie din acest tur de campionat.