FC Botoșani – Gaz Metan Mediaș 5-0: Elevii lui Croitoru au dat două goluri în două minute / Croitoru a mai colecționat un ”galben” - VIDEO

Botoșănenii au făcut spectacol pe Municipal, din păcate într-un play-out pe care nu și l-au dorit.

După ce a ratat pe ultima sută de metri prezența în play-off, în fața echipei FC Argeș, elevii lui Marius Croitoru au revenit luni pe Stadionul Municipal din Botoșani, în prima partidă din play-out.

Cele două formaţii s-au mai întâlnit de 24 de ori în principala competiţie internă, de 11 ori s-au impus moldovenii, de patru ori au câştigat medieşenii, iar alte nouă jocuri s-au terminat la egalitate.

Luni, meciul a fost unul dominat de la început de FC Botoșani, chiar dacă în prima repriză ritmul părea unul deficitar în echipa lui Marius Croitoru. După pauză, însă, botoșănenii au dezlănțuit atacul și pe teren a fost spectacol.

Obiectivul lui Marius Croitoru este să se claseze pe prima poziție în play-out, pentru a lupta în barajul pentru cupele europene.

Gaz Metan Mediaș are o serie de șase înfrângeri consecutive, ultima victorie înregistrată fiind în ianuarie, în deplasarea cu UTA Arad, 1-0, când Ilie Poenaru încă se afla la echipă.

Este meciul în care Marus Crotioru a mai primit un cartonaș galben.

Primul gol al partidei a venit în min. 14, când Mihai Roman a deschis scorul. Al doilea gol a fost înscris în debutul reprizei a doua (min. 48). Jaja a pasat în fața porții, mingea a ricoșat dintr-un adversar în Mailat, care a și marcat.

3-0 în minutul 61. Târcoveanu preia de la Jaja și trimite mingea direct în poarta celor de la Mediaș.

După numai un minut tabela se schimbă, înscrie Jaja. Scorul este 4-0.

Autogol în min. 76, când, după o fază superbă a aceluiași Jaja, Matricardi trimite în propria poartă.

Scor final FC Botoșani – Gaz Metan Mediaș 5-0

(Foto: sport.ro)