FC Botoșani, fotbal caritabil pentru un copil cu autism infantil

Gruparea Bucovina Rădăuţi a disputat ieri un meci caritabil cu echipa de prima ligă FC Botoşani, încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea echipei vizitatoare. Scopul meciului a fost acela de a ajuta un copil care suferă de autism infantil, scriu reporterii de la Monitorul de Suceava.

Evenimentul a reuşit să stârnească un interes deosebit printre rădăuţeni şi datorită faptului că partida a fost una caritabilă, pentru sprijinirea lui Yannis Puşcaşu, un copil care suferă de autism infantil.În faţa unui stadion plin, cum la Rădăuţi n-a mai fost de multă vreme, gazdele au deschis scorul în minutul 25 prin Ionesi, bine servit în gura porţii adverse de către Netbai.
Oaspeţii au restabilit însă imediat egalarea prin Svichi, un tânăr rădăuţean de mare talent, care a a fost transferat în această vară de FC Botoşani de la gruparea italiană Novara. Scorul final a fost stabilit încă din minutul 65 de Tudorache, care punctat norocos, în urma unui ricoşeu care a pus pe picior greşit apărarea rădăuţeană.
 „A fost un meci frumos, prilej cu care s-au strâns şi nişte bani Yannis, un copil care are atâta nevoie de ajutor. Evenimentul a fost gustat de public, echipa noastră a jucat bine şi cu puţină şansă putea să egalăm situaţia pe final, când Ionesi şi Negruţ au ratat două ocazii cât roata carului”, a declarat managerul rădăuţenilor, Manuel Costache.
Bucovina: Butnariu – Vitu, Hrimiuc, Agheorghiesei, C. Ciurlă, Netbai, Botoşan, Zaremba, Filip, Ionesi, I. Matei. Au mai intrat Bejenariu, Negruţ, Popescu, Păsăilă, Gucianu, A. Ciurlă, Puha, Mleşniţă. Antrenor: Daniel Stoica.
FC Botoşani: Lazar – Atudorei, Anghelina, Rasheed, Polocoşer, Tiron, Bordeianu, Codoban, Ivanovici, Svichi, Russell. Au mai jucat Tiuţ, Ianc, Tudorache şi Bejan. Antrenor: Leo Grozavu.