FC Botoșani – FCSB 0-2 pe Municipal, după un meci fără spectacol, dar cu goluri în poarta gazdelor

FC Botoșani nu reușește să înscrie pe teren propriu în fața fotbaliștilor de la FCSB, care au venit pe Municipal cu un joc greu de depășit de către elevii lui Marius Croitoru.

Duel pe Stadionul Municipal din Botoșani, între FC Botoșani și FCSB, în etapa 25 din Liga 1.

Echipele de start:

FC Botoșani: Hankic - Braun, Chindriş, Șeroni, Ţigănaşu - E. Papa, J. Rodriguez, E. Florescu - Caia, Al Mawas, Keyta
Rezerve: E. Pap, Patache, Plămadă, Holzmann, Fili, Toutouh, Tarsa, M. Roman I, Ashkovski
Antrenor: Marius Croitoru

FCSB: A. Vlad -  Haruț, Ov. Popescu, Miron, Radunovic - Moruțan, A. Șut, D. Olaru - Oct. Popescu, Fl. Tănase, Fl. Coman
Rezerve: Straton - V. Crețu, Panțîru, G. Simion, Vukusic, I. Cristea, Vînă, O. Perianu, R. Oaidă
Antrenor: Toni Petrea

Arbitru: Ovidiu Hațegan / A1: Octavian Șovre / A2: Sebastian Gheorghe

Meciul a început la ora 20.30, cu ocazii de ambele părți, însă fără șuturi periculoase spre poartă, Primul cartonaș galben al partidei vine chiar în minutul 4, când Eduard Florescu îl faultează pe Florin Tănase.

Min. 27 aduce o importantă ocazie pentru Botoșani, când Roman execută un corner, iar Al Mawas reia, însă faza nu se finalizează.

Un minut mai târziu, Florinel Coman trimite către poarta lui Hankic, însă portarul botoșănenilor reține.

FCSB are ocazie de a înscrie în min. 42, Denis Olaru șutează pe jos, dar Hankic respinge.

Prima repriză este lipsită nu doar de goluri, ci și de spectaculozitate.

Scor la pauză: FC Botoșani – FCSB 0-0

FCSB intră mult mai motivată pe teren și repriza a doua aduce primul gol al partidei. Florin Tănase deschide scorul în minutul 55.

FC Botoșani – FCSB 0-1

Al doilea gol nu întârzie prea mult, din păcate pentru FC Botoșani mingea intră tot în poarta lui Hankic. În min. 66, Darius Olaru recuperează mingea și înscrie.

Scorul devine FC Botoșani – FCSB 0-2

(Foto: Prosport.ro)