FC Botoșani face egal în „derby-ul suferinței” din Moldova și rămâne fără victorie în Superligă – VIDEO

FC Botoșani s-a înfruntat luni seară cu Poli Iași într-un meci ce a contat pentru etapa a IX-a din Superligă. Partida desfășurată pe Stadionul „Emil Alexandrescu” s-a terminat cu scorul de 1- 1.

Meciul a început fără ocazii clare de gol, iar formația antrenată de Leo Grozavu a avut posesia.

În minutul 14, Bordeianu pune în pericol poarta apărată de Ducan. De partea cealaltă, FC Botoșani a fost aproape de a marca prin jucători precum Șeroni și Adams.

A fost o repriză de luptă, însă niciuna dintre echipe nu a reușit să deschidă scorul în Copou.

FC Botoșani a început în forță a doua repriză și marchează (în minutul 47) prin Șeroni. Jucătorii lui Dan Alexa reușesc să mai înscrie, dar golul a fost anulat de var pe motiv de ofsaid.

În schimb, Poli Iași egalează, în minutul 69, prin Gheorghiță. Jucătorii lui Dan Alexa au arătat că nu se mulțumesc cu un singur punct și au avut câteva ocazii periculoase. Nu au reușit însă să dea lovitura pe final de meci.

Scor final: 1- 1

Echipele de start:

FC Botoșani: Ducan, Adams, Pius, Șeroni, Țigănașu, David, Dican, Florescu, Pinson,  Ilicic, N'Goma

Poli Iași: Lung, Martac, Ilie, Samayoa, Ispas, Roman, Bordeianu, Marchioni - Gheorghiță, Vojtus, Ion

Înaintea acestui meci, FC Botoșani ocupa ultimul loc în clasamentul Superligii, având doar patru puncte, în timp ce rivala din Moldova era penultima.

FC Botoșani nu a câștigat niciun meci în noua stagiune.