FC Botoșani face egal cu FCSB pe Arena Națională într-un meci cu doi eliminați – VIDEO

FCSB și FC Botoșani s-au întâlnit sâmbătă seară pe Arena Națională într-un meci care a contat pentru etapa a VI – a din play-out – ul Ligii 1 și care s-a terminat cu scorul de 1 -1.

Partida s-a deblocat încă din minutul 3, când Coman a deschis scorul după o combinație Man – Olaru: 1 – 0.

La trei minute după deschiderea scorului, Hamidou Keyta a scăpat singur cu Andrei Vlad, iar Iulian Cristea l-a oprit neregulamentar din postura de ultim apărător și a fost eliminat.

Istoria s-a repetat în aceeași repriză.

În minutul 22 Țigănașu trimite un trasor de la aproape 30 de metri, la rădăcina barei, după o respingere la un corner și egalează: 1 – 1.

După numai nouă minute și moldovenii ajung să evolueze în 10, Papa primind ușor al doilea galben pentru o intervenție la Coman, despre care inclusiv comentatorul de la Telekomsport a afirmat că nici măcar reluările nu îl conving că a fost fault.

În partea a doua a confruntării roș-albaștrii au atacat mai mult, dar fără a da impresa că își doresc extraordinar de mult să câștige.

Cea mai mare ocazie s-a consemnat în minutul 88, când Chindriș a scos de pe linia porții o minge trimisă de Tănase, la care Pap era ieșit dintre buturi.

După ce Ofosu s-a accidentat la încălzire, antrenor roș-alb-albaștrilor a mizat pe următorii jucători:

Pap – Hăruț, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Papa, Babunski (89 Ebenhofer), Florescu (89 Carlone) – Ashkovski (74 Mendoza), Dugandzic (89 Fili), Keyta (68 Cîmpanu).

La gazde Miron a fost integralist, iar Moruțan l-a înlocuit după pauză pe Olaru.

În urma acestui rezultat FC Botoșani ocupă locul 5 din Liga 1 cu 28 de puncte.