FC Botoșani eliminată din penalty de Craiova după un meci disputat în condiții inumane – VIDEO & GALERIE FOTO

FC Botoșani și Universitatea Craiova s-au întâlnit joi seară pe Stadionul Municipal într-un meci care a contat pentru optimile Cupei României. Meciul s-a terminat cu scorul de 0 – 1, gazdele fiind eliminate din ”competiția surprizelor”.

Partida s-a desfășurat la -5 grade, pe viscol și cu terenul complet acoperit de zăpadă.

Marcajul a dispărut după doar câteva minute, fiind necesară de câteva ori intervenția cu mături a unor lucrători ai municipalității pentru a mai scoate liniile terenului la suprafață.

Confruntarea a debutat groaznic pentru moldoveni. Chiar în primul minut, Florescu a făcut un fault în calitate de ultim apărător, centralul Marcel Bârsan a acordat penalty pe care Cicâldău l-a transformat în minutul 3 de joc:  0 – 1.

În ciuda condițiilor atmosferice extrem de precare, meciul a fost unul disputat, iar în minutul 10 botoșănenii au cerut 11 metri la o intervenție asupra lui Holzmann la marginea careului.

Marile ocazii au lipsit însă până la pauză, la fel cum s-a întâmplat și după pauză, când roș-alb-albaștrii au atacat mai mult, dar fără a-și crea oportunități clare de a înscrie astfel încât rezultatul a rămas cel consemnat pe tabelă încă din minutul 3.

În ciuda criticilor publice aduse de Valeriu Iftime, antrenorul gazdelor și-a introdus din nou băiatul titular, înlocuindu-l însă după puține minute.