FC Botoșani, egal nesperat și eroic cu CFR Cluj - VIDEO

Roș-alb-albaștrii au debutat în noul sezon de Liga 1 chiar în fața campioanei României, în ”Gruia”. Meciul CFR Cluj - FC Botoșani disputat vineri seară s-a încheiat cu scorul de 1 - 1.

Transilvănenii au deschis scorul în minutul 26 prin Vinicius, care a trimis mingea cu capul în poartă după o centrare a lui Camora.

Moldovenii au egalat la scurt timp după pauză. În minutul 48, grecul Soiledis a centrat de pe stânga, nou transferatul Mihai Roman 2 a reluat cu capul, Arlauskis a respins în față, de unde Lorand Fulop a împins balonul în poartă.

După egalare ardelenii au solicitat în mai multe rânduri acordarea unei lovituri de la 11 metri.

Și-au creat mai multe ocazii de gol până în minutul 90. Arbitrul a arătat patru minute de prelungiri, până la urmă a lăsat cinci, dar moldovenii s-au apărat eroic și au păstrat egalitatea.

În condițiile în care doar un singur străin din cei cinci transferați a avut drept de joc, antrenorul Costel Enache a mizat pe următorii jucători:

Pap - Patache, Miron, Burcă, Soiledis - Rodriguez, Fulop (81 Dumitraș), Oaidă - Roman 1 (70 Chitoșcă), Roman 2, Golofca (93 Chindriș).

Confruntarea CFR Cluj - FC Botoșani a deschis noua ediție a Ligii 1.