FC Botoșani, egal cu Dinamo pe Arena Națională după ce a fost furată ca-n codru de un comisar de Poliție: Îngrozitor, incalificabil VIDEO

Dinamo București și FC Botoșani au remizat, 1 – 1, sâmbătă seară într-un meci care a contat pentru etapa a IX – a din Liga 1. Partida s-a disputat pe Arena Națională în fața a 8.000 de spectatori.

Disputa a fost una deschisă, cu o mulțime de faze de poartă, botoșănenii punându-și în practică promisiunea de a juca doar pe atac.

”Câinii roșii” au deschis scorul în minutul 53 prin Deian Sorescu. Deși talonat de Țigănașu, mijlocașul a reluat cu capul, imparabil, la o centrare venită de pe stânga, de la Neicuțescu.

Bucuria alb-roșilor nu a durat decât șapte minute. Pap a degajat foarte bine o minge, din margine Ofosu i-a pasat lui Ongenda, francezul a șutat cu efect, portarul a respins în față, iar Sofien Moussa a reluat în plasă.

Oarecum neașteptat, tot FC Botoșani a presat, însă arbitrul George Rădulescu a refuzat practic acordarea loviturii de la 11 metri.

Trei intervenții clare ca lumina... nocturnei au avut dinamoviștii în propriul careu asupra moldovenilor, faulturi evidente, la care pur și simplu nu a vrut să arate punctul cu var.

Incredibil este ceea ce s-a întâmplat în minutul 84, când Roman a fost cosit în careu, așa-zisul cavaler al fluierului se afla la doar doi metri de fază și a dat lovitură liberă numai că a mutat lovitura în afara careului.

”Dacă nici ăsta nu a fost penalty înseamnă că degeaba ne mai uităm la fotbal”,

Emil Grădinescu, comentator Telekomsport.

Realizatorul și invitații de la ”Sport Center” au fost realmente șocați de prestația arbitrului.

”O prestație incalificabilă. O să vedeți câte penalty-uri a avut Botoșaniul și nu i-au fost date. Un arbitraj îngrozitor. O calamitate de arbitraj”,

Silviu Tudor Samuilă, realizator Telekomsport.

Acesta a catalogat drept ”haos” arbitrajul centralului, în timp ce fostul internațional Basarab Panduri i-a dat nota 3 arbitrului, iar ex-arbitrul internațional Dan Lăzărescu, la reluări, a spus clar că FC Botoșani trebuia să primească 11 metri la toate cele trei faze.

George Rădulescu este comisar șef de poliție, fiind adjunctul șefului poliţiei din Bragadiru. De neînțeles, brigada de arbitri a fost din București!

FC Botoșani a terminat confruntarea în 10 oameni după ce Moussa a suferit o accidentare gravă în prelungirile partidei, după o ciocnire cu Pap.