FC Botoșani – CS Mioveni 1 – 1 pe Municipal, elevii lui Stoican egalați în ultimele minute - VIDEO

Vineri, începând cu ora 17.30, pe Stadionul Municipal s-a disputat partida FC Botoşani - CS Mioveni, meci contând pentru etapa a 30-a din campionatul României.

FC Botoşani şi CS Mioveni au deschis ultima etapă a sezonului regulat din SuperLiga. Înaintea acestei partide, FC Botoşani se afla pe locul 12, cu zece peste adversara de astăzi, CS Mioveni, ultima clasată.

Echipa antrenată de Flavius Stoican a acumulat un singur punct în ultimele cinci partide din campionat, după ce câştigase precedentele trei meciuri din 2023, iar în etapa precedentă a pierdut în deplasare, cu FC U Craiova, scor 0-1.

Echipele de start

Botoșani: E. Pap – Petro, Sadiku, Mutombo, A. Dragu – A. Ivanov, Zabou, Dican – Cioiu, Camara, Mailat

Rezerve: Ducan – Patache, Șeroni, Mboko, E. Florescu, G. Ionuț, A. Burlacu, M. Roman I, Carmel

Antrenor: Flavius Stoican

CS Mioveni: Greab – Sno, Garutti, Scarlatache, Burnea – Lixandru, Panait, V. Pop – Carnat, B. Rusu, Diallo

Rezerve: F. Croitou – Balaur, Mboumbouni, Lepistu, Toma, Rădescu, Antal, Buziuc, B. Krasniqi

Antrenor: Nicolae Dică

Meciul a debutat cu o ocazie în min. 7 pentru FC Botoșani, prin Mailat, care a primit o pasă în careu de la Cioiu și a șutat pe lângă poarta adversă.

Cinci minute mai târziu (min. 12), același Mailat execută un corner, Mutombo preia cu capul și mingea intră în poarta celor de la CS Mioveni.

FC Botoșani – CS Mioveni 1 – 0

Botoșănenii continuă să își creeze ocazii, însă mingea nu se oprește în plasa porții adverse, astfel că până aproape de finalul primei reprize tabela de marcaj rămâne neschimbată.

Repriza a doua este și ea marcată de ocazii pentru FC Botoșani, însă mingea este oprită de portarul Greab.

Cu câteva minute înainte de finalul partidei, Chivulete dictează penalty pentru CS Mioveni, după o tamponare între Pap și Krasniqi.

Astfel că spulberă speranţele botoşănenilor: CS Mioveni înscrie prin Bogdan Rusu, care egalează din penalty.

FC Botoşani – CS Mioveni 1 – 1