FC Botoșani câștigă în deplasare cu un gol al veteranului echipei

FC Voluntari și FC Botoșani s-au întâlnit sâmbătă seară într-un meci din cadrul etapei a doua a noului sezon din Liga 1. Confruntarea s-a terminat cu scorul de 0 – 1.

Tabela de marcaj a fost deblocată în minutul 70 de veteranul Mihai Roman. Introdus la pauză în locul lui Richard Sila, atacantul de 36 de ani a trimis direct în poartă o minge primită de la Alexandru Țigănașu.

După gol ilfovenii au încercat să revină, dar nu s-au apropiat periculos de poartă.

Gazdele i-au avut printre jucătorii folosiți pe Lorand Fulop și Neluț Roșu, doi foști fotbaliști ai FC Botoșani, antrenor fiind de asemenea un fost tehnician al roș-alb-albaștrilor, Liviu Ciobotariu.

Antrenorul moldovenilor a mizat pe:

Pap – Braun, Racovițan, Șeroni, Țigănașu – Ongenda (76 Târcoveanu), Edjouma, Papa – Kage (90 + 2 Patache), Sila (46 Roman), Fili (61 Petkovski).

După două etape FC Botoșani a adunat patru puncte cu un singur gol marcat și nici unul primit.