FC Botoșani, bătută în viteză acasă de CFR într-un meci cu măști și fără spectatori, dar cu reguli penibile – VIDEO & GALERIE FOTO

Roș-alb-albaștrii au pierdut fără drept de apel primul meci de după reluarea Ligii 1. Iar pauza generată de pandemie, prelungită de amânarea partidei cu Universitatea Craiova, și-a spus cuvântul.

Meci jucat din minutul 12

Transilvănenii au rezolvat confruntarea încă din start. În minutul 2 arbitrul Cătălin Popa a acordat penalty după o intervenție asupra lui Omrani, iar Deac a transformat cu siguranță de la punctul cu var: 0 – 1.

Decarul oaspeților a recidivat în minutul 12, după o nouă fază controversată. Centralul a întors târziu o acțiune și a dat lovitură liberă pentru oaspeți din marginea careului. A executat același Deac, pe partea zidului: 0 – 2.

De altfel, pe tot parcursul jocului, ”cavalerul fluierului” a luat mai multe decizii care i-a scos din sărite pe antrenorii și conducătorii clubului.

A urmat un chin de vreo 80 de minute al botoșănenilor de a reveni, marcat de cunoscutul stil al campioanei cu numeroase tertipuri și trageri de timp.

Ca și la alte echipe, nici la FC Botoșani zbaterea nu a dat rezultate.

”Băi arbitrule, băi oprește-te băi nebunele! Incredibil”, a exclamat Valeriu Iftime în repriza a doua la adresa centralului.

Fotbal și reguli

Dincolo de fotbalul propriu-zis, primul meci din pandemie de pe Stadionul Municipal a scos la iveală mai multe reguli penibile impuse de Liga Profesionistă de Fotbal și autoritățile sanitare.

De exemplu, cele două echipe au intrat separat pe teren pentru a nu sta combatanții aproape pe tunelul de la vestiare, dar la finalul primei reprizei au plecat împreună pe același tunel, iar la sfârșitul meciului unii jucători și-au strâns mâinile.

Totodată, deși se putea respecta facil mult ceruta ”distanțare socială” la tribuna cu copertină, jurnaliștii au fost trimiși la tribuna opusă, fără vreo masă pe care să își pună laptopurile sau aparatele de fotografiat, ca să nu mai vorbim de vreo conexiune la electricitate.

Deși spectatorii au lipsit, fundal sonor a existat. Doar în prima repriză, când la boxele de pe arenă s-au difuzat încurajările galeriei de la alte meciuri. La pauză s-au oprit, neoficial la intervenția unui antrenor nemulțumit că jucătorii nu îi aud indicațiile și au revenit prin minutul 80.

FC Botoșani – CFR Cluj 0 – 2 a contat pentru etapa a IV – a din play-off. După această înfrângere moldovenii ocupă locul 5 cu 24 de puncte, dar și cu un meci mai puțin disputat.

Gazdele au mizat pe: Hankic – Hăruț (80 Mendoza), Chindriș, Șeroni (80 Baxevanos), Țigănașu – Florescu, Papa, Carlone – Ashkovski  (67 Keyta), Dugandzic, Ofosu (70 Cîmpanu).