FC Botoșani, bătută binișor de Viitorul lui Hagi după ce a marcat în secunda 8 – VIDEO

Roș-alb-albaștrii au terminat sezonul în genunchi, fără victorie în ultimele șapte meciuri. În etapa a XXI – a, ultima din acest an, Viitorul Constanța a încins cu 3 – 1 pe FC Botoșani.

Și aceasta în ciuda startului perfect de partidă pe care l-au avut moldovenii. Aceștia au deschis scorul încă din minutul 1, când la o pasă în adâncime, Ganea şi Buzbuchi nu s-au înţeles, iar Mihai Roman a profitat şi a înscris în poarta goală.
Dobrogenii au replicat însă rapid și în minutul 16 Iancu a egalat dintr-un penalty acordat pentru o intervenție a lui Burcă în careu.
Formația patronată și antrenată de Gheorghe Hagi a atacat în valuri, și-a creat o mulțime de ocazii și în minutul 50 a preluat conducerea. Răzvan Marin a centrat superb, din prima, cu piciorul stâng, pentru Chiţu, care a înscris simplu cu capul, din apropiere.
În minutul 66 același Marin, cel mai bun om de pe teren, a finalizat elegant, cu o scăriţă de efect, din interiorul careului, după o gafă în lanț a apărării oaspeților.

Leo Grozazu a mizat pe următorii jucători:

Albuț – Patache, Plămadă (38 Popovici), Burcă, Mușat – Willie, Cucu, Moruțan – Roman (63 Hergheligiu), Elek (84 Târnovan), Astafei.
FC Botoșani termină sezonul pe locul 8, însă la egalitate de puncte cu CSMS Iași și FC Voluntari, față de care are însă golaveraj mai bun, în timp ce Viitorul Constanța iernează pe primul loc în Liga 1.