FC Botoșani bate UTA pe „Municipal” după un meci spectaculos cu ocazie după ocazie – LIVE

FC Botoșani și UTA Arad s-au întâlnit sâmbătă seară într-un meci ce a contat pentru etapa a șasea din Superligă. Partida desfășurată pe Stadionul Municipal s-a terminat cu scorul de 1 – 0.

Meci - spectacol

Prima repriză a avut un ritm bun, fiind puține momente de acalmie. FC Botoșani a fost echipa mai periculoasă și a avut șanse de a marca prin Bodișteanu, Șeroni, Lopez.

De departe, cea mai frumoasă fază de gol a Botoșaniului a venit în prelungiri când Lopez a lovit transversala. De partea cealaltă, arădenii au avut o singură ocazie prin Omondi.

Scorul primei reprize: 0 - 0

Ocazii peste ocazii

Și repriza secundă a început vioi cu jucătorii lui Liviu Ciobotariu în atac. Au urmat apoi momente bune ale jucătorilor lui Mircea Rednic care au pus presiune la poarta lui Kukic de prin minutul 55. Portarul botoșănenilor a reușit să apere șuturile arădenilor.

În minutul 62, Șeroni a nimerit bara, iar trei minute mai târziu Florescu a fost și el aproape de a deschide scorul pe Stadionul Municipal.

În minutul 74, FC Botoșani a cerut penalty, însă în urma analizei VAR nu s-a acordat. Suporterii au izbucnit în urale în minutul 79 când Sadiku a deschis scorul.

Au fost nouă minute de prelungiri timp în care FC Botoșani a ținut de rezultat și a reușit astfel să obțină cele trei puncte.

Scor final: 1 – 0

Liviu Ciobotariu a început meciul cu următorul 11: Kukic, Matricardi, Miron, Șeroni, Diez, Florescu, Ferreira, Țigănașu, Fulop, Lopez, Bodișteanu