FC Botoşani bate Juventus şi urcă până pe locul 2 – VIDEO

FC Botoşani a învins vineri cu 2 - 0 nou promovata Juventus Bucureşti în deschiderea etapei a X – a din Liga 1 şi urcă pe locul al doilea până la disputarea celorlalte meciuri.

Roş-alb-albaştrii, care au evoluat însă în portocaliu, au dominat prima repriză.
Laurenţiu Buş, golgeterul moldovenilor, a deschis scorul în minutul 30, când a reluat cu capul în plasă o centrare a lui Unguruşan.
Gazdele au avut prima acţiune periculoasă abia în minutul 41, când Zaharia a trimis alături din mijlocul careului.
În a doua repriză, pe măsura trecerii timpului, nou promovata s-a apropiat tot mai mult de poarta botoşănenilor, care s-au mulţumit să contraatace, fără să îşi creeze însă ocazii până în ultimul sfert.

Aceasta şi după o schimbare oarecum ciudată, tehnicianul oaspeţilor scoţând de pe teren singurul vârf.
În minutul 75, o acţiune Roman - Moruţan l-a adus pe noul decar al moldovenilor în postura de singur cu portarul, însă a vrut să mai facă un dribling şi a pierdut balonul.
S-a revanşat însă peste numai un minut, când a pus pe picior greşit centrul apărării formaţiei din capitală şi i-a pasat chiar lui Mihai Roman, care a ţâşnit printre fundaşii adverşi şi a înţepat mingea în poartă.
Gazdele au înregistrat cea mai mare ocazie în minutul 88, când au trimis mingea în bară de două ori în aceeaşi fază.

Costel Enache a contate pe:

Cobrea – Unguruşan, Burcă, Miron, Muşat – Tincu, Moruţan, Bordeianu (67 Rodriguez) – Roman, Popa (53 Serediuc), Buş (84 Chitoşcă).
Meciul s-a disputat pe stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti şi a adunat doar câteva zeci de persoane, indicaţiile antrenorilor răsunând pe „OZN Arena”.