FC Botoşani a terminat campionatul pe 10

În urma rezultatelor ultimei etape băieţii lui Cristi Popovici au terminat sezonul pe locul 10, pierzînd poziţia a noua deoarece Dunărea Giurgiu a cîştigat acasă cu deja promovata Sportul Studenţesc şi a terminat la egalitate de puncte cu FC Botoşani. Cum însă departajarea se face după rezultatele directe, iar Dunărea Giurgiu a obţinut două victorii în acest campionat, roş-alb-albaştrii nu şi-au îndeplinit obiectivul finalului de sezon, adică obţinerea locului 9. Echipa a terminat cu 49 de puncte, la 13 distanţă de primul loc retrogradabil şi la 20 de promovare. Din seria I a legii secunde au făcut pasul pe prima scenă fotbalistică Victoria Brăneşti şi Sportul Studenţesc, iar ultimele cinci locuri au fost ocupate de Gloria Buzău, Tricolorul Breaza, Dinamo II, CSM Rîmnicu Sărat şi Cetate Suceava.