FC Botoşani a pulverizat Săgeata şi a făcut scorul etapei în liga a doua - VIDEO

Roş-alb-albaştrii au obţinut cea mai clară victorie din actualul sezon competiţional. Elevii pregătiţi de Costel Orac au bătut în deplasare cu 5 – 0 pe ocupanta locului al treilea din seria I a ligii a doua.

Momentul decisiv al partidei s-a consumat în minutul 42. Atunci portarul gazdelor a fost eliminat după un fault în careu. A fost înlocuit cu rezerva Olteanu care a primit gol după gol. Mai întâi Matei a transformat lovitura de la 11 metri, consfinţind astfel scorul la pauză. În minutul 48 Vaşvari a pătruns până în marginea careului mare şi, fără să fie jenat, a şutat plasat pentru 0 – 2. În minutul 63 Todoran şi Bordeanu au combinat pe stânga, acesta din urmă a centrat pentru moldoveanul Rudac, care a ridicat scorul la 0 – 3. În minutul 85 a venit rândul lui Todoran să înscrie după ce a recuperat un balon în faţa careului advers. FC Botoşani a marcat şi în minutul 90, prin nou intratul Homneac, după o combinaţie cu Matiş. Costel Orac a început cu următorul 11 : Curileac (cpt.) - Patache, Dinu, Poverlovici, Bordeanu - Matiş, Rudac, Vaşvari, Stanciu - Todoran, Matei. Este cea mai categorică vitoorie obţinută vreodată în deplasare de echipa fanion a judeţului.