FC Botoşani a pierdut la loviturile de la 11 metri după un meci de un dramatism rar întâlnit

Echipa fanion a judeţului a debutat cu o înfrângere în noul sezon competiţional. Într-un meci disputat pe Stadionul Giuleşti, Viitorul Constanţa a învins cu 8 – 6 pe FC Botoşani după loviturile de la 11 metri, în primul tur din Cupa Ligii, competiţie organizată în premieră în România.

Roş-alb-albaştrii au avut meciul în mână, deschizând scorul prin Hadnagy, care în minutul 20, a reluat la colţul scurt o centrare a lui Croitoru. Formaţii patronată de Gheorghe Hagi a egalat printr-un şut moale, din marginea careului, a lui Mitriţă, gol la care Lazar are parte sa de vină. În minutul 64 gazdele au preluat conducerea prin Daminuţă, care a transformat un penalty la repetare, după ce la primul şut ratase. Băieţii pregătiţi de Leo Grozavu au punctat prin Fulop, cu un şut superb, bară-gol în minutul 72 şi meciul a intrat în prelungiri. Totul părea ca s-a năruit în minutul 94, când Patache a introdus în propria poartă o centrare a lui Daminuţă. Acsinte a egalat însă in extremis, chiar în ultimul minut de prelungiri şi s-a ajuns astfel la loviturile de departajare, unde Fulop a ratat şi toţi jucătorii de la Viitorul au transformat: 3 – 3 după 120 de minute, 5 – 3 la loviturile de departajare, FC Botoşani este astfel eliminată din optimile Cupei Ligii. (S.B.)