FC Botoşani a picat pe 5 în etapa în care un ex-botoşănean a bătut singur liderul

Roş-alb-albaştrii au căzut tocmai pe locul 5 în clasamentul seriei I din liga a II –a. Sâmbătă s-au disputat meciurile etapei a X –a în care FC Botoşani a stat şi dacă băieţii lui Cristi Popovici nu au profitat atunci când adversarele nu au evoluat, în schimb acestea au făcut-o.
Clement Palimaru
Astfel, CS Otopeni a învins pe propriul teren cu 2 – 1 liderul Sportul Studenţesc într-un meci pe care l-a terminat cu numai nouă jucători din cauza eliminărilor. Eroul partidei a fost Clement Pălimaru, fostul atacant al FC Botoşani din sezonul 2010/2011, care a marcat ambele goluri ale gazdelor, în timp ce oaspeţii au reuşit să reducă din handicap abia în minutul 93. Ex-botoşăneanul a înscris în minutele 20 şi 44, al doilea gol din penalty, provocând astfel prima înfrângere din actualul sezon echipei din Regie. Etapa viitoare se va disputa sâmbătă, 3 noiembrie, când FC Botoşani va întâlni în deplasare Săgeata Năvodari. Până atunci însă, miercuri echipa patronată de Valeriu Iftime va juca la Cluj, cu CFR, în optimile Cupei României.