FC Botoşani a obţinut prima victorie în deplasare

Echipa fanion a judeţului a învins sîmbără dimineaţă, la Bucureşti, pe Juventus, cu 1 – 0, într-un meci din cadrul etapei a VII – a. Unicul gol al partidei a fost înscris de mijlocaşul Gabriel Vaşvari, care în minutul 50 a scăpat singur cu portarul şi l-a lobat. Roş-alb-albaştrii obţin astfel prima victorie în deplasare din sezonul 2010/2011. Pin cele trei puncte cîştigate băieţii lui Cristi Popovici au urcat tocmai pînă pe locul 4 în clasament, cu 11 puncte. Totuşi, din această etapă mai sunt de jucat încă trei partide, după care echipa ar mai putea coborî. Cristi Popovici a mizat pe Prisacă (80 Cherecheş) – Patache, Tincu, Halip, Acsinte – Vrabie (78 Porfireanu), Spiridon, Vaşvari, Ţigănaşu – Ghiceanu, Matei (73 Homneac).
FC Botoşani putea cîştiga chiar şi mai net, Tudor Homneac şutînd de două ori în bară, în minutele 74 şi 89.