FC Botoșani a câștigat în fața a 2.000 de oameni cu o echipă care joacă cu „cuțitul la os”

Gruparea fanion a județului bifează o nouă victorie, de această dată în fața propriilor suporteri și se depărtează de linia roșie care aprinde hora retrogradării.

FC Botoșani a întâlnit vineri, 10 mai 2019, de la ora 18:00 echipa FC Voluntari, într-un meci ce s-a disputat pe Stadionul Municipal, cu o prezență de aproximativ 2.000 de suporteri botoșăneni.

Voluntariul se zbate la două puncte de Dunărea Călărași, una dintre candidatele la retrogradare care va juca mâine și care ar urca în clasament în cazul unei victorii.

Revenind la meci, FC Botoșani a deschis scorul în minutul 9 prin Roman. Patache centrează excelent de pe partea dreaptă, mingea ajunge la Fulop, acesta îi pasează lui Roman care deschide scorul cu un șut din interiorul careului de 16 metri.

În minutul 34 Voluntari rămâne fără un jucător, după ce Popadiuc vede al doilea cartonaș galben.

În minutele de prelungiri ale primei reprize, Golofca majorează diferența pe tabela de marcaj cu un șut senzațional de la marginea careului de 16 metri.

FC Botoșani intră la vestiare în avantaj și în a doua parte este aproape de un 3 – 0 în minutul 66 când Roman lovește bara din interiorul careului de 16 metri.

Iată echipele:

FC Botoșani: Fraisl - Miron, Piţian, Burcă - Patache, J. Rodriguez,  E. Papa, L. Fulop - Golofca, M. Roman, Fabbrini

Rezerve: Pap, Chindriş, Târşă, Buş, Ongenda, Karaboue, Oaidă

Antrenor: Liviu Ciobotariu

FC Voluntari: Mitrev - Russo, Balaur, Armaş, Al. Vlad - I. Gheorghe, Signorelli, Căpăţînă - Popadiuc, Tudorie, Gadze

Rezerve: Vâtcă, Hodorogea, Pîrcălabu, Lazăr, G. Deac, Belahmeur, Ad. Bălan

Antrenor: Cristiano Bergodi