FC Botoșani a cam ars Gazul de pomană într-un meci cu 4 eliminați – VIDEO

FC Botoșani și Gaz Metan Mediaș au terminat la egalitate, 0 – 0, miercuri seară într-un meci disputat pe Stadionul Municipal și care a contat pentru etapa a XVIII – a din LIga 1.

După cum se anticipa, dat fiind faptul că antrenorii celor două echipe au făcut rocadă în primăvară, meciul a fost unul foarte tensionat. În doar 10 minute au fost eliminați trei jucători de către centralul Marius Avram, iar pe final al patrulea.
În minutul 47 Miron a fost eliminat după un fault la Llullaku din postură de prim apărător, fundașul central lăsându-și din nou coechipierii în 10.
În minutul 50 s-a restabilit echilibrul numeric, Susjnar primind și el cartonaș roșu după ce l-a lovit pe Astafei.
10 la 10 s-a jucat doar șapte minute, întrucât Golofca a văzut al doilea galben și a fost la rândul său eliminat.
În minutul 92 a văzut al doilea galben și implicit roșu și Zaharia, fundașul central al oaspeților.

Cea mai mare ocazie a gazdelor s-a consemnat în minutul 65, când Astafei a trimis în bară după o pivotare, mingea sărind apoi direct în brațele ex-botoșăneanului Pleșca.
De altfel, ca și în etapele precedente, roș-alb-albaștrii au ratat o mulțime de ocazii.
În minutul 86 și Llullaku a trimis cu capul în bară.

Leo Grozavu a mizat pe următorii jucători:

Iliev- Dimitrov, Miron, Cucu (54 Burcă), Mușat – Vașvari, Willie, Bordeianu (42 Roman)– Golofca, Matulevicius (51 Elek), Astafei.

În urma acestui rezultat FC Botoșani ocupă în continuare locul 7 în Liga 1, pe care îl poate pierde însă după disputarea meciului Pandurii Târgu Jiu – FC Voluntari.