FC Botoşani a bătut Sepsi pe ninsoare şi şi-a betonat locul 4 în Liga 1 – VIDEO

FC Botoşani a confirmat forma excelentă în care se află şi a învins la Braşov pe nou promovata Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.

Disputată pe ninsoare, prima repriză a fost una mai echilibrată, cu ocazii de ambele părţi.

Roş-alb-albaştrii au dat însă lovitura în primul minut de prelungire, când Laurenţiu Buş a transformat un penalty obţinut de Roman.

După pauză moldovenii s-au aflat la timona partidei, iar în minutul 55 Mihai Bordeianu a şutat de la marginea careului, mingea fiind deviată în poartă de Marius Burlacu.

De la un minut la altul ninsoarea s-a înteţit, terenul a devenit tot mai desfundat şi pe acest fundal, în minutul 78 Hadnagy a fost eliminat după ce arbitrul George Găman i-a arătat al doilea galben pentru o simulare la o intrare prin alunecare a lui Dumitraş şi a primit automat roşu.

La scorul de 0 – 2 oaspeţii au ratat câteva ocazii rarisime prin Kuku, Oaidă şi Târnovan.

Costel Enache a mizat pe următorii jucători:

Cobrea – Unguruşan, Miron, Burcă, Dumitraş – Tincu, Moruţan (83 Serediuc), Bordeianu – Buş (70 Oaidă), Kuku, Roman (57 Târnovan).

În urma acestei izbânde FC Botoşani ajunge la 28 de puncte şi îşi păstrează locul 4 în Liga 1.