FC Botoșani a bătut echipa lui Enache, prima victorie în Liga 1 după două luni – VIDEO

AFC Hermannstadt și Botoșani s-au întâlnit sâmbătă după-amiază într-un meci din cadrul etapei a XI – a din Liga 1. Partida a avut loc pe stadionul ”Transil” din Târgu-Mureș, întrucât cel al sibienilor se află în continuare în renovare, și s-a terminat cu scorul de 0 - 1.

Cea mai mare ocazia a primei reprize a aparținut sibienilor, care au trimis în bară prin David Caiado!

Unicul gol a fost înscris în minutul 47 de albanezul Papa, care deși aflat cu spatele la poartă a reluat suprinzător, cu boltă, mingea trimisă din lovitură liberă de Ongenda: 0 - 1.

Marea ocazie a reprizei secunde a venit pentru sibieni tot dintr-o lovitură liberă. Joálisson, abia intrat pe teren, a șutat la vinclu, însă Pap a avut o intervenție senzațională și a respins în corner.

La reîntâlnirea cu FC Botoșani, ca adversar de această dată, Costel Enache, antrenorul sibienilor, a părut mai nervos ca niciodată, deranjat fiind mai ales de tragerile de timp ale moldovenilor. Tehnicianul a și primit un cartonaș galben în minutul 89.

Victoria cu FCSB, din etapa a III – a, fusese ultima pentru roș-alb-albaștri în Liga 1. Meciul cu vicecampioana s-a disputat pe 29 iulie.

Marius Croitoru a mizat pe următorii jucători:

Pap – Patache, Hăruț, Chindriș, Țigănașu – Rodriguez, Ongenda (82 Pierce), Papa – Ashkovski (60 Ofosu), Moussa, Roman (72 Chalkiadakis).

În urma acestui rezultat FC Botoșani a adunat 15 puncte și ocupă locul 7 în clasamentul Ligii 1 până la desfășurarea celorlalte confruntări.