FC Botoșani a bătut categoric Juventus, 3 goluri în 25 de minute - VIDEO

Roș-alb-albaștrii au redevenit pentru 90 de minute echipa din sezonul de toamnă și au învins fără drept de apel ocupanta ultimului loc din play-out: Juventus Colentina - FC Botoșani 0 - 3.

Meciul a fost unul fără istoric, moldovenii deschizând scorul încă din minutul 5, când Cătălin Golofca a reluat mingea cu capul în poartă după o centrare excelentă a lui Roman. Suceveanul a reușit astfel primul gol după revenirea de la FCSB.

În minutul 7, o minge trimisă de Oaidă și deviată a lovit bara.

Inevitabilul s-a produs în minutul 20, când Mihai Roman a finalizat un contraatac.

În minutul 30 botoșănenii au avut o superbă acțiune colectivă, Achim l-a angajat pe Mircea Axente, care a făcut 0 - 3.

Gazdele au avut câteva ocazii în a doua parte a jocului, dar nu s-a pus problema învingătoarei.

Meciul s-a jucat la Voluntari, a contat pentru etapa a VIII - a din play-out și în urma victoriei FC Botoșani își păstrează locul al optulea în Liga 1.