Fără revanșă! FC Botoșani termină 0 – 0 meciul cu FC Argeș, după un deja-vu cu penalty neacordat – VIDEO

FC Botoșani a evoluat în fața propriilor suporteri și a întâlnit formația FC Argeș, în etapa cu numărul opt din Super Liga.

Meci fără goluri pe Stadionul Municipal

Meciul a început de la ora 18:00 sub privirile a aproximativ 2.000 de suporteri.

FC Botoșani a dominat în cea mai mare parte a meciului însă jucătorii de la gruparea locală nu au reușit să concretizeze ocaziile pe care le-au avut la poarta apărată de Straton.

În precedentul sezon echipa botoșăneană a ratat calificarea în play-off după ce a fost înfrântă tocmai de echipa întâlnită astăzi, cu scorul de 1 – 2. Jucătorii nu au reușit o victorie pentru a-și lua revanșa în fața echipei care i-a trimis în play-out.

FC Botoșani învinsă dramatic de FC Argeș și pierde calificarea în play-off în ultimele zece minute - VIDEO

În minutul 90 botoșănenii au cerut o lovitură de pedeapsă, pentru un henț făcut în careu de un jucător de la Argeș. Centralul a așteptat analiza VAR pentru a lua decizia corectă și în final a lăsat jocul să continue într-un cor de huiduieli din partea suporterilor: Hoții, hoții.

Și anul trecut, la partida disputată în martie și pierdută de FC Botoșani, în ultimele minute botoșănenii au cerut un penalty după ce Mihai Roman II a fost faultat de Latovlevici, însă arbitrul a lăsat jocul să continue. Ulterior, au existat mai multe comentarii și analize în studiourile televiziunilor naționale de sport care au catalogat decizia centralului Radu Petrescu a fost considerată „o gafă”.

Gruparea locală de fotbal a înregistrat prima înfrângere din actualul sezon, 0-1 cu Universitatea Craiova.

După ce a fost lider în clasament, în acest moment ocupă locul 6 în clasament, cu 12 puncte acumulate în șapte meciuri.

FC Botoșani are trei victorii, două egaluri și un eșec în Liga 1.

Iată echipele:

FC Botoșani: Pap – Dican, Șeroni, Țigănașu, Ivanov, Perianu, Mussis – Mateus, Camara, Mailat

FC Argeș: Straton – Tofan, Constantin, Docrosavlevici, Vianna – Colli, Njike – Ișfan, Donisa, Latovlevici, Garita