Ex-botoşăneanul Keita, dublă de senzaţie cu Timişoara, l-a demis pe Contra

Fostul mijlocaş al FC Botoşani Souleymane Keita este eroul primei etape din returul ligii I. Sîmbătă seară în meciul Gloria Bistriţa – FC Timişoara africanul care a evoluat în tricoul roş-alb-albastru pe vremea lui Leo Grozavu, a intrat la gazde abia în minutul 64, la scorul de 2 – 1 pentru oaspeţi, iar după trei minute bănăţenii şi-au majorat avantajul. În minutul 72 africanul şi-a intrat însă în rol. A fructificat o pasă a lui Coroian şi a trimis excelent la colţul lung. În minutul 90 senegalezul a reuşit un lob excepţional din 15 metri şi l-a învins pentru a doua oară pe Pantilimon, portarul Timişoarei şi al naţionalei. Partida s-a terminat 3 – 3, lucru care l-a enervat rău pe patronul Marian Iancu. Imediat după meci el la demis pe antrenorul Cosmin Contra, deşi acesta nu a suferit nici o înfrîngere ca tehnician al bănăţenilor.