Emoţii cât stadionul pe Municipal, FC Botoşani a intrat în prelungiri cu CFR Cluj – GALERIE FOTO

FC Botoşani şi CFR Cluj oferă o dispută încrâncenată şi în Cupa României. În meciul eliminatoriu disputat joi seară pe Stadionul Municipal este 1 – 1 după 90 de minute şi s-a intrat în prelungiri.

În minutul 33 Omrani a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize pentru oaspeţi. Scăpat singur cu Pap, s-a tot gândit ce să facă şi a trimis cu stângul peste poartă.
Înainte de această fază botoşănenii au irosit cea mai importantă oportunitate de a înscrie, mingea trimisă din lovitură liberă traversând aproape paralel gura porţii fără ca vreun roş-alb-albastru să reuşească să o împingă spre poartă.
Acelaşi Omrani şi-a luat revanşa în minutul 41, când a reluat în poartă o minge venită de pe dreapta.

În ciuda avantajului, oaspeţii s-au menţinut în atac şi în prima jumătate a reprizei secunde.
Aceasta până când Costel Enache a rotit jucătorii. Astfel, după ce a început pe dreapta şi a continuat în centru, Târnovan a ajuns pe stânga. De acolo a centrat perfect pentru Rodriguez, care în minutul 68 a reluat imparabil cu capul în poarta lui Duka, trecându-şi astfel primul gol de la transferul în Moldova.

Ca de obicei, Dan Petrescu, antrenorul oaspeţilor, s-a dat în spectacol, protestând, înjurând, gesticulând de o mulţime de ori, cu îngăduinţa brigăzii de arbitri condusă de Adrian Cojocaru, care abia în minutul 86 s-a încumetat doar să discute amical cu tehnicianul.
Pe final FC Botoşani a atacat în valuri, iar clujenii au contraatacat periculos.