Elevi din Botoșani premiați la Crosul ”Albertina Rusu”

Albertina Rusu, campioană naţională la atletism, cu numeroase medalii şi cupe obţinute la diferite concursuri judeţene şi naţionale, a fost accidentată mortal pe trecerea de pietoni din faţa şcolii, la sfârșitul lunii iulie 2018. Din 2019, cu acordul familiei, competiția sportivă poartă numele ei.

Crosul „Albertina Rusu”, organizat sâmbătă de Școala Gimnazială „Simion Florea Marian” din Ilișești, județul Suceava, a adus la start 191 de elevi din clasele pregătitoare, primare și de gimnaziu, de la opt școli din județul Suceava și una din județul Botoșani (Școala ”Academician Al. Zub” Vârfu Câmpului, din județul Botoșani).

La final, printre câștigătorii competiției s-au aflat și elevi din Botoșani, astfel:

La categoria clasele III - IV – fete: Flavia Ioniceanu, din Vârfu Câmpului, a obținut Premiul I.

La categoria clasele VII - VIII – băieți: Premiul I a fost adjudecat de Iustin Ignat, iar Premiul II de Daniel Dorneanu, ambii de la Vârfu Câmpului, Botoșani.

Câștigătorii au primit rucsacuri, mingi, bidonașe pentru apă, batoane nutritive, tricouri, șepci și cărți.

Premiile pentru locul I, la clasele V-VI și VII-VIII, fete și băieți, constând în corturi, au fost oferite de un fost elev al școlii din Ilișești, Mihai Dîrțu.

De asemenea, toți copiii și adulții care au participat la cros au primit diplome.