Egal de infarct la Otopeni cu penalty şi jucători ieşiţi din teren

FC Botoşani a obţinut un punct din meciul disputat în deplasare cu echipa CS Otopeni, scor final 2 -2. Partida a fost una extrem de disputată după ce oaspeţii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă care a încins spiritele printre gazdele care au ieşit din teren în semn de protest. La pauză FC Botoşani se afla în avantaj de două goluri însă partea a doua a întâlnirii i-a readus pe cei din Otopeni în joc.
FC Botoşani a început cu: Curileac - Patache, C. Dinu (cpt.), Atudorei, Acsinte (Maghici min. 46) - Mbella, Vaşvari, Croitoru (Taban min.75), M. Chiriac – Todoran (Boghian min.82), Cârjan. Jocul s-a animat în minutul 20 când arbitrul acordă penalty la o intrare a lui Vlaicu la Chiriac Maradona, moment în care jucătorii de la Otopeni ies de pe teren în semn de protest.
După câteva minute de parlamentări, gazdele revin pe teren, după ce Avram le-a dat termen de trei minute pentru a se răzgândi asupra deciziei de a părăsi suprafaţa de joc. În minutul 25 Vaşvari transformă lovitura de pedeapsă şi face dubla în minutul 31. La o centrare superbă a lui Todoran, Mbella deviază până la Vaşvari, iar mijlocaşul Botoşaniului trimite balonul printre picioarele lui Bucuroiu
Gazdele reintră în joc în minutul 51 când ex-botoşăneanul Pălimaru înscrie cu capul după un corner. Jucătorii de la FC Botoşani ratează o altă ocazie în minutul 55 când Cârjan trimite cu capul în bara porţii. Otopeni înscrie din nou în minutul 79 la un şut din întoarcere al lui Bucă, Curileac respinge greşit în lateral şi Marius Roman venit din spate, înscrie. CS Otopeni – FC Botoşani, scor final 2-2.