FC Botoșani pierde și ultimul meci din sezonul regulat, cu ASA Târgu Mureș - Gol fabulos al lui Țucudean

FC Botoșani pierde și al treilea meci de la reluarea campionatului și totodată ultimul din sezonul regulat. Moldovenii au fost învinși de ASA Târgu Mureș cu 1-0 și termină pe locul 10 în sezonul regulat.

Trei meciuri cu același scor, 1-0, a pierdut FC Botoșani după terminarea pauzei de iarnă. De această dată, George Țucudean i-a bătut pe elevii lui Cristi Pustai cu un șut foarte frumos care s-a dus la încheietura barelor.

Formația moldavă a terminat sezonul pe locul 10 și va juca primul meci din play-out acasă, pe Municipal. Pe de altă parte, ASA trece pe locul 6 și se califică în play-off, deoarece CSMS Iași a terminat la egalitate cu Steaua într-un meci în care și portarul ieșenilor, Grahovac, se dusese în careul advers la ultimele faze ale meciului

Livetext:

Minutul 90: Arbiturl fluieră finalul meciului.  ASA se impune acasă cu 1-0.

Minutul 76:  Vașvari trimite în bară după o lovitură liberă de la distanță! Mingea s-a dus aproape de vinclu

Minutul 74:  Costa, jucătorul celor de la ASA, se infiltrează în careul botoșănenilor și reia slab, cu capul, dintr-o poziție extrem de buna

Minutul 66: Preluare superbă a lui Hadnagy după o pasă lungă pe sus. Atacantul își face din prima mingea cu călcâiul, intră în careu, însă un fundaș al celor de la ASA intervine la timp

Minutul 63:  Attila Hadnagy, introdus în a doua repriză, reia slab de la aproximativ 10 metri, iar Eduard Stăncioiu reține ușor

Minutul 55:  Voiculeț șutează puternic din afara careului, mingea se duce pe poartă, însă Pleșca este pe fază și o reține în doi timpi.

Steaua a egalat pe CSMS Iași la prima fază a reprizei secunde, iar la acest scor situația este inversă. ASA este în play-off, deoarece a trecut pe locul șase.

Minutul 45:  Arbitrul fluieră finalul reprizei. Scorul este 1-0, dar rezultatul nu-i ajută pe ardeleni pentru a intra în play-off deoarece și CSMS Iași conduce în meciul de la Pitești.

Iașiul conduce pe Steaua în deplasare. La scorurile acestea, Târgu Mureș este în play-out

Minutul 13:   Țucudean trimite de la marginea careului în vinclu. Este unu la zero la Târgu Mureș pentru gazde. Golul poate fi văzut aici

Antrenorul Cristi Pustai mizează pe următorul 11:

Pleșca - Dimitrov, Ngadeu, Miron, Popovici  - Cucu, Vasvari, Martinus, Cabrera, Fulop – Matulevicius
Rezerve: Iliev, Plămadă, Casado, Ivanovici, Carralero, Mușat, Hadnagy

Pe de altă parte,  marea surpriză este că Adrian Mutu s-a trecut pe lista de rezerve. Astfel, echipa ardelenilor este :

Stăncioiu - M. Constantin, Matei, Gonzalez, Pârvulescu -  Brandan, Muresan - Dedov, Voiculeț,  Jazvic – Țucudean
Rezerve: Viciu, Mutu, R. Costa, L. Buș, Gorobsov, Balaur, Borza.

Pentru gazde, meciul este unul crucial, deoarece se află la doar un punct distanță de Play-Off. Formația din față, CSMS Iași, are, la aceeași oră, un meci foarte dificil împotriva celor de la Steaua, la Pitești.
Astfel, dacă ieșenii pierd pe stadionul Nicolae Dobrin și cei de la Târgu Mureș înving sau fac un egal cu trupa lui Cristi Pustai,  cei din urmă vor trece pe locul șase datorită rezultatelor directe.