După înfrângerea cu Farul, Iftime și-a desființat atacantul abia adus la echipă: E capăt de drum

La finalul partidei FC Botoșani – Farul Constanța 0 – 2 din cadrul etapei a XIV – a din Liga 1, președintele grupului ”Elsaco”, care deține clubul de fotbal, a avut o intervenție dură în cadrul emisiunii Fotbal Club de la Digisport.

”Lupeta trebuia scos din minutul -100”

Omul de afaceri a pus tunurile pe vârful roș-alb-albaștrilor, care a fost înlocuit încă din minutul 40 cu Sila din cauza evoluției lipsite de consistență.

”A fost un meci frumos. Cred că am jucat fotbal, am avut două bare. Arbitrajul a fost corect. Noi am avut neșansă. Am lovit bara de două ori. Nu putem spune că a fost un meci urât. Botoșani e într-o criză de rezultate. E clar că ceva se întâmplă când îl scoți în minutul 42. Lupeta trebuia scos din minutul -100. Eu am spus că mi se pare că e lemnos, dar Croitoru mi-a zis că îl face fotbalist. Cum i-a făcut și pe alții, am spus da, dar văd că aici e capăt de drum. Să dea Dumnezeu să poată mai mult, dar când am văzut cum se mișcă, îmi e frică ca rupe un jucător advers, că îl bagă în spital”,

Valeriu Iftime, FC Botoșani.

Dat afară de piteșteni, luat de bun de moldoveni

Totodată, businessmanul a adăugat că Lupeta nu va apuca sărbătorile pascale la FC Botoșani și că va pleca de la echipa antrenată de Marius Croitoru în iarnă.

Joaquim Lupeta a fost adus în Moldova pe 15 septembrie 201, după ce a fost dat afară de la FC Argeș, acolo unde a fost autorul câtorva ratări monumentale.

Are 28 de ani și de-a lungul carierei a mai evoluat la Videoton FC, Vitoria Setubal, Bidvest Wits FC, Ajax Cape Town, NK Celje, Olimpija Ljubljana și Petah Tikva.

La piteșteni a fost utilizat în cinci meciuri și nu a reușit să înscrie nici măcar o singură dată.