Două înfrângeri consecutive, FC Botoșani învinsă și la Craiova

Deși FC Botoșani a dominat ca capitolul ocazii de gol, în final cele trei puncte s-au dus la Craiova.

Partida dintre Universitatea Craiova și FC Botoșani s-a jucat pe „Ioan Oblemenco” sâmbătă de la ora 14:30.

Oltenii veneau cu 47 de puncte adunate în campionat și cu dorința unei victorii pentru a se menține pe podium. FC Botoșani, de pe poziația a cincea și cu 10 puncte mai puțin și-a dorit victoria pentru a-și asigura un loc de play-off.

După o primă repriză în care nu au fost înregistrate ocazii clare, gazdele reușesc să obțină avantajul în minutul 43 când Baiaran a deschis scorul după o centrare a lui Ivan.

În partea a doua, în ciuda ocaziilor și a schimbărilor din teren, scorul pe tabelă a rămas în favoarea Craiovei care a câștigat cu 1 – 0.

Iată echipele:

Universitatea Craiova: Piglicaelli – Vătăjelu, Papp, M. Constantin, Bancu – Mateiu, Nistor – Cicâldău, Cîmpanu, A. Ivan – Baiaram

FC Botoșani: Hankic – Patache, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Rodriguez, Papa – Ongenda, Al Mawas, Croitoru – Fili

Stadion: „Ion Oblemenco”