Dorohoiul a debutat în noul sezon cu victorie în deplasare

FCM Dorohoi a început cu dreptul nou sezon. Echipa patronată de omul de afaceri Victor Mihalachi a învins vineri în deplasare, cu 2 – 0, pe Ceahlăul II Piatra Neamţ, în prima etapă din retur.
FCM Dorohoi victorie in deplasare cu Ceahlaul II Piatra Neamt
Meciul a fost unul la discreţia dorohoienilor. Elevii lui Vespazian Colban au deschis scorul prin Natan, care a marcat în minutul 35 după un contraatac şi l-au închis prin Sandu, care a punctat în minutul 68 cu o scăriţă din marginea careului mic. Cu 20 de minute înainte de fluierul final gazdele au rămas în zece jucători după eliminarea lui Mateiuc, care a primit două cartonaşe galbene.

Rezultatele etapei XIV :

Oţelul II Galaţi - CSM Moineşti 2-0
Petrotub Roman - CSM Paşcani 2-0
SC Bacău - Aerostar Bacău 4-3
Ceahlăul II - FCM Dorohoi 0-2
Young Stars Panciu - Bucovina Rădăuţi    0-3
Ştiinţa Miroslava şi Sporting Suceava stau.
În urma acestor rezultate FCM Dorohoi a urcat până pe poziţia a doua din seria I a Liga III, având 22 de puncte, cu şase mai puţine decât liderul SC Bacău.