Doi ex-jucători ai FC Botoșani au câștigat Cupa României, fostul căpitan plângea în hohote – FOTOGALERIE

Rezultat neașteptat sâmbătă seara când s-a jucat finala în Cupa României. Pentru prima dată, acest trofeu a fost ridicat de jucătorii de la FC Voluntari.

Printre fericiții care s-au bucurat până la lacrimi s-au regăsit și doi fotbaliști care au jucat și la FC Botoșani, Petre Ivanovici și botoșăneanul Florin Acsinte.

FC Voluntari a câștigat în premieră Cupa României, după ce a dispus cu 5-3 la loviturile de departajare de Astra Giurgiu, în finala desfășurată pe stadionul "Ilie Oană" din Ploiești.

Scorul a fost egal, 1-1, atât după 90 de minute, cât și după prelungiri (120 de minute).

FC Voluntari a produs o mare surpriză la ediția a 79-a a competiției, impunându-se în fața unei favorite clare, care a dominat prima repriză, dar apoi a considerat că meciul s-a încheiat și a fost surprinsă de ilfoveni.

Echipa antrenată de Claudiu Niculescu a obținut trofeul după ce portarul Răzvan Balauru a apărat șutul lui Alexandru Stan la loviturile de departajare, iar Cosmin Achim a transformat lovitura decisivă.

La final, fostul căpitan de la FC Botoșani, Florin Acsinte, plângea în hohote de bucurie.