Dezastru la Snagov, FC Botoşani umilită după ce a deschis scorul

FC Snagov a învins categoric pe FC Botoşani într-un meci restanţă contând pentru etapa a 16-a. Pentru a doua oară consecutiv în acest retur roş-alb-albaştrii au terminat meciul în numai 9 jucători.
Oaspeţii au deschis scorul prin Atudorei (7), dar la faza imediat următoare s-au văzut egalaţi de Cristea, scăpat singur către poarta lui Prisacă. Conform Liga2.ro, acesta a fost învins din nou, după zece minute, de V. Dinu I, găsit perfect de pasa lui Iancu. Scorul pauzei a fost stabilit de V. Dinu II, din penalty, obţinut tot de el în urma unui duel cu Acsinte. Partea a doua a stat sub semnul eliminărilor. Mai întâi gazdele au rămas în inferioritate, după ce Toma a fost trimis mai devreme la cabine pentru un gest nesportiv, dar la scurt timp el a fost urma de doi botoşăneni. Mai întâi de Acsinte, roşu direct pentru un fault asupra lui Cristian Dinu, iar apoi de Matei pentru o intrare întârziată la Zeciu. Tabela a fost închisă de Hanca, la 4-1, cu un şut spectaculos, la vinclu, expediat de la marginea careului. FC Botoşani a început cu : Prisacă (cpt) - Bosâncu, Halip, Atudorei, Acsinte - Porfireanu, Spiridon, Vaşvari, Homneac - Pălimaru, M. Matei.
Partida a contat pentru etapa a XVI - a, prima din retur, care a fost amânată din cauza îmbolnăvirii de gripă a mai multor jucători botoşăneni. În urma disputări acestui meci FC Botoşani ocupă locul 5 în clasament, cu 25 de puncte.